Preferences
USER PANEL

E-mail address:


Password:


Remember me

I don’t have an account

I don’t remember password

SEARCH

Category:

Phrase:

 

CATEGORY
MOVIES

first

previous

next

last

214 pages

2140 releases

Galileo Extra - program popularno-naukowy (2010-2012) *PDTV* *TVRip* *MP3*

Interest 300%

Documentary


added: 2010-09-10
17:39:59

Release date: 2010-2012

Description

Galileo Extra - program popularno-naukowy

Nowy cykl programu "Galileo Extra" to cykl w którym jego autorzy przedstawiać będą wszystko co najlepsze z "Galileo"
Twórcy nowego cyklu znacznie wnikliwiej badają fenomeny naszej cywilizacji. Program w nowej oprawie prowadzi dwójka młodych prezenterów: Agnieszka Kołodziejska i Paweł Truszczyński. Nie zawsze mają oni to samo zdanie na temat przedstawianych zagadnień, ale łączy ich chęć zrozumienia intrygujących zjawisk współczesnego świata. Potrafią też przybliżyć je widzom w interesujący i przystępny sposób.
Poznamy m.in. różne pomysły na to, jak i gdzie można mieszkać i zobaczymy zabawki dla najbogatszych. Prowadzący ukazują między innymi technologie chroniące ludzkie życie, wszelkiego rodzaju zbrojenia, tajemnice marketingowe sieci handlowych oraz prawdziwe oblicze Ameryki - od Nowego Jorku po Los Angeles. Program ukazywać się będzie w formacie XviD, (1-35 TV Rip, od 36 PDTV Rip) rozdzielczości 640x360 px., audio 112 VBR a począwszy od odcinka nr 51 w rozdzielczości 720x400 px.

.

Odcinek nr 1 - Data emisji odcinka: 05-09-2010 r.
Twórcy odcinka zapoznają widzów z fenomenami kultury Azji. Prezentują zaskakujące obyczaje i zachowania mieszkańców kontynentu oraz analizują niezwykłą wydajność tamtejszej gospodarki. Wyruszają z kamerą po krajach azjatyckich, gdzie posiłki w restauracjach czasem się poruszają, gdzie wytwarza się ogromne bębny i samurajskie miecze i gdzie hoduje się karpie dla prestiżu, a nie do celów spożywczych. Śledzimy obieg plastikowej butelki oraz damskiej podkoszulki - okazuje się bowiem, że mają ze sobą wiele wspólnego.

Odcinek nr 2 - Data emisji odcinka: 12-09-2010 r.
Ludzie od wieków poszukują dla siebie schronienia. Czasem była to przypadkowa jaskinia, skalna półka lub lodowa jama. Dziś budownictwo mieszkaniowe to produkcja niemal seryjna. Te same materiały, te same technologie, nie różniące się wiele od siebie projekty. Wielu współczesnych ludzi wzbrania się jednak przed taką uniformizacją, wybierając na siedzibę przedziwne miejsca i formy. Spotkamy się z ludźmi mieszkającymi w przeciwatomowych schronach, w podwodnych głębinach, czy lodowych wnętrzach, a także w jaskiniach lub w warunkach z czasów jaskiniowców - bez prądu, wygód i ciepłej wody. Co pcha ludzi do takich wyborów? Jak się żyje na krawędzi?

Odcinek nr 3 - Data emisji odcinka: 19-09-2010 r.
Dowiemy się, jak daleko sięga wyobraźnia miliarderów w kwestii ekstrawaganckich rozrywek. Twórcy odcina prezentują niektóre z luksusowych przyjemności - biuro na orbicie ziemskiej, przyjęcie w jednym z najdroższych hoteli świata, ekstremalne podróże lotnicze i głębinowe safari.

Odcinek nr 4 - Data emisji odcinka: 26-09-2010 r.
Co można kupić za fortunę? Można np. kupić super łódź, która nie dość, że jest jedną z najszybszych na świecie, to jest jeszcze niebywale luksusowa, a jej materiały i stylistyka należą do najwyższej, osiągalnej na Ziemi półki. Można także stworzyć sobie własną formułę wyścigów samochodowych, zbudować własne bolidy i przeprowadzić serię międzynawowych zawodów, robiąc konkurencję dla Formuły 1. Banalne? Możne przecież polecieć sobie w kosmos na wycieczkę - dlaczego by nie? Wystarczy tylko odrobina gotówki… A tym, którzy na to zasługują i należą do wąskiego kręgu prawdziwych celebrytów należy się jeszcze własna podobizna w gabinecie woskowych figur. Tutaj zasobność portfela nie jest jedynym kryterium. Liczy się pozycja. Zabawki dla bogatych, duże, większe i największe.

Odcinek nr 5 - Data emisji odcinka: 03-10-2010 r.
Wraz z rozwojem technologicznym człowiek zdobywa coraz więcej obszarów, które jeszcze do niedawna wydawały się być całkowicie niedostępne – szczególnie spektakularne są osiągnięcia medycyny.
Bionika pozwoliła na ratowanie ludzkiego życia, oferując rozwiązania umożliwiające zastępowanie utraconych organów w coraz bardziej perfekcyjny sposób. Dziś możliwe jest już tworzenie protez kończyn, sterowanych bezpośrednio nerwami. Trwają badania nad udoskonaleniem protezy zmysłu wzroku, a z roku na rok zwiększa się liczba udanych eksperymentów z coraz nowszymi rozwiązaniami, mającymi pomóc ludziom dotkniętym przez los.
Człowiek przybliża się w ten sposób do wizji bionicznej maszyny, będącej połączeniem ludzkiej tkanki z technologią – jak wprost z kart fantastyczno-naukowych powieści lub fabryki Lego, niczym popularna zabawka Lego-Bionicle. Ta ostatnia powstała jako zupełnie nowy rodzaj klocków, działających na wyobraźnię, dziś funkcjonuje także w filmie czy grach i wciąż jest rozwijana. Jak wygląda projektowanie i produkcja zabawek z serii Lego-Bionicle? Tego dowiemy się z piątego odcinka „Galileo Extra”.

Odcinek nr 6 - Data emisji odcinka: 10-10-2010 r.
Podróże kształcą i wzbogacają wyobraźnię – szczególnie, jeśli ich celem są współczesne cuda świata. Wielkie konstrukcje, które stworzył człowiek, korzystając ze swego niepohamowanego dążenia do rozwoju i pokonywania wszelkich barier. Monstrualny most nad rozległą doliną, hotel w kształcie żagla, stojący w morzu, czy też ogromna sztuczna wyspa, służąca za najnowocześniejsze lotnisko świata. Czasem warto pokonać tysiące kilometrów, aby zmierzyć się z dziełami ludzkiego umysłu, które wyewoluowały w przepiękne i zapierające dech konstrukcje. A wrażeniami z dalekich stron świata najlepiej podzielić się z bliskimi, za pomocą tradycyjnej kartki pocztowej. Prześledziliśmy, jak taka kartka podróżuje z miejsca nadania do odbiorcy. Dlaczego zdarza się, że kartki docierają do adresatów na długo po naszym powrocie z wakacji? Jakimi drogami wędrują po świecie? Kto odczytuje adres i czy to zawsze jest możliwe?

Odcinek nr 7 - Data emisji odcinka: 17-10-2010 r.
Rozwój technologii pozwala nam dziś osiągać to, co jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. Miniaturyzacja i zaawansowanie techniczne umożliwiły postęp w różnych dziedzinach, m.in. identyfikacji osobistej. Jak dalece posunięta powinna być jednak technologia służąca ustalaniu tożsamości? Autorzy programu sprawdzą to na przykładzie technik wykorzystywanych przez służby policyjne do rozwiązywania kryminalnych zagadek sprzed lat.

Odcinek nr 8 - Data emisji odcinka: 24-10-2010 r.
Poznamy historię lotnictwa cywilnego. Dowiemy się, jak powstał zawód stewardesy, jaka jest rola konkurencji na rynku samolotów pasażerskich i jak różne koncepcje rozwoju lotnictwa cywilnego są z tym związane. Autorzy programu śledzą filozofię dwóch największych dostawców maszyn - Boeinga i Airbusa. Zaglądają też za kulisy lotniskowych kontroli. Przekonamy się też, co się dzieje z naszymi bagażami zanim po wylądowaniu pojawią się na taśmie oraz kto i w jaki sposób kontroluje ich zawartość.

Odcinek nr 9 - Data emisji odcinka: 31-10-2010 r..
W tym odcinku Galileo Extra zajmujemy się technologiami, które ratują ludzkie życie. Specjalistyczna technika pomaga odnajdywać rozbitków, docierać z pomocą do ofiar katastrof. Przyjrzymy się spektakularnym pomysłom na wyszukiwanie ludzi zasypanych w wyniku trzęsień ziemi. Poznamy nowoczesne sposoby na odnajdywanie śladów życia za pomocą czułych na wibracje mikrofonów, czujników na podczerwień i innych technik, zrodzonych nierzadko w wyniku doświadczeń ratowników niosących doraźną pomoc. Zobaczymy urządzenia, które sprawdziły się w walce ze skutkami nieszczęśliwych wypadków - często tak zadziwiające jak wynalazki słynnego McGyver’a. Czy wszystkie jego triki były prawdziwe? Testujemy kilka z nich, starając się odtworzyć sytuacje, z których obronną ręką wychodził bohater popularnego serialu.

Odcinek nr 10 - Data emisji odcinka: 07-11-2010 r.
W tym wydaniu autorzy prezentują historię oręża używanego przez ludzi na przestrzeni wieków - od kamieni do broni palnej. Przyjrzymy się też wciąż udoskonalanym technicznie przyrządom do zwalczania szkodników, na przykład gryzoni.

Odcinek nr 11 - Data emisji odcinka: 14-11-2010 r.
W jaki sposób zdobycze nauki przenikają do życia codziennego? Jaki jest pożytek z badań kosmosu dla przeciętnego mieszkańca Ziemi? Które z wynalazków kosmicznych trafiły do codziennego użytku? Tropimy zastosowania technologii stworzonych specjalnie do podboju kosmosu wśród pospolitych przedmiotów, urządzeń i technik. Czy ogromne wydatki na badania kosmiczne opłaciły się? Co łączy ochronę termiczną lądownika Apollo ze współczesnymi tkaninami? Czy kaski kosmonautów mają coś wspólnego z kaskami ochronnymi, stosowanymi w wyścigach samochodowych? Czy miniaturyzacja komputerów to pokłosie badań kosmicznych? Czy zaawansowana nauka może pomóc nam w codziennym życiu? Na przykład… znaleźć właściwego partnera? Testujemy naukowe podstawy doboru idealnego partnera. Co nauka wie o preferencjach mężczyzn i jak to się ma do rzeczywistości?

Odcinek nr 12 - Data emisji odcinka: 21-11-2010 r.
Wielka wyprawa Jumbo XXL po USA. Ze wschodniego wybrzeża jedzie on do Kalifornii na spotkanie ze słynnym satyrykiem Jayem Leno. Po drodze odwiedza wielkie bazy TIR-ów, jeździ na harley'u, prowadzi Monster Trucka i poznaje prawdziwe oblicze Stanów Zjednoczonych.

Odcinek nr 13 - Data emisji odcinka: 28-11-2010 r.
Zaglądamy za kulisy transportu lotniczego – tam, gdzie nie sięga (bo nie może) nasz wzrok. Co się dzieje z naszymi bagażami, po ich nadaniu? W jakich warunkach podróżują nasze walizki i torby? Co sprawia, że (prawie zawsze) docierają do miejsca przeznaczenia? Jak działa mechanizm sortujący bagaże na lotniskach. Gdzie może tkwić błąd i co się dzieje, kiedy nasze bagaże nie dotrą w tym samym czasie tam, gdzie my? Co się dzieje z bagażami, w których przewożone są niedozwolone przedmioty? Co robią z nimi służby celne? Jakie procedury przeprowadzane są w takich przypadkach? Co się dzieje z bagażami nieodebranymi przez pasażerów? Jak wygląda aukcja „niechcianych” walizek? Odpowiedzi na te pytania - w 13. odcinku „Galileo Extra”

Odcinek nr 14 - Data emisji odcinka:  05-12-2010 r.
Kolejny odcinek Galileo Extra opowiada o środkach jakie stosowane są dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym pieniądzom. Jak to się robi, gdy w grę wchodzą naprawdę duże sumy? Jak przewozi się miliony euro przeznaczone dla bankomatów? Jakimi metodami posługują się konwojenci, aby zapewnić sobie i przewożonym pieniądzom maksymalne bezpieczeństwo? A co z transakcjami bezgotówkowymi? Czy płacenie kartą jest bezpieczne? Jakimi trikami posługują się karciani oszuści? Co zrobić, aby nie dać się nabrać złodziejom? A jeśli już mamy podejrzanego - jak wykryć, czy jego zeznania są prawdziwe, czy fałszywe? Czy pomoże nam w tym wykrywacz kłamstw? Jak działa? Czy dostępne w internecie urządzenia sprawdzają się w praktyce?

Odcinek nr 15 - Data emisji odcinka:  12-12-2010 r.
Dziś najchętniej robimy zakupy w dużych sklepach, oferujących wiele towarów w jednym miejscu. Często nie zastanawiamy się nad tym, jak dalece nasze wybory są programowane przez specjalistów od marketingu. Dlaczego kupujemy nie to, co zamierzamy, ale to, co naszej podświadomości podsuwają sprytni specjaliści. Jak funkcjonują duże sklepy? Jak powstają wózki sklepowe? Jak bada się ich wytrzymałość? A także: jak to bywało kiedyś i dlaczego? Zajrzymy za kulisy budowy wielkiego domu meblowego znanej skandynawskiej sieci, od początku projektowanego z uwzględnieniem zasad marketingu sklepowego. Dlaczego dajemy się zwieść ofertom? Czym mamią nas sprzedawcy? W jaki sposób udaje im się sprzedać nam więcej, niż planowaliśmy kupić?

Odcinek nr 16 - Data emisji odcinka: 19-12-2010 r..
Tym razem tropimy sensacyjne triki hollywoodzkiego kina akcji. Czy spektakularne kadry z filmów sensacyjnych to prawda, czy fikcja? Rozbijane sejfy, widowiskowe ewolucje włamywaczy, metody oszukiwania skomplikowanych systemów alarmowych, włamania na słuch i na rąbankę, akrobacje złodziei i wymyślne detonacje. Czy wszystko to, co widzimy w amerykańskich filmach akcji można odtworzyć w rzeczywistości? W tym celu Galileo Extra sięga po wiedzę i doświadczenie pirotechników, akrobatów, kaskaderów, tancerzy Capoiery, a także …prawdziwych włamywaczy. Co się okaże prawdziwą sztuką, a co tylko efektowną pracą grafików komputerowych i speców od trików?

Odcinek nr 17 - Data emisji odcinka: 08-03-2011 r.
Dziś zabierzemy Was w fascynującą podróż po RPA - Republiki Południowej Afryki. Będzie to podróż pełna wrażeń z której wszyscy dowiemy się więcej o RPA. Dla wielu z nas RPA to było jedynie skojarzenie z Prezydentem Nelsonem Mandelą. RPA to prawie 50-cio milionowy kraj na południowym krańcu kontynentu ale możemy ze świecą szukać osób które posiadają wiedzę o tym kraju. W dzisiejszym programie spróbujemy poznać ten kraj w podróży z kamerą po RPA.

Odcinek nr 18 - Data emisji odcinka: 15-03-2011 r.
Savoir-vivre po chińsku - 9 błędów jakie można łatwo popełnić odwiedzając Chiny. Czy wolno smarkać przy stole? Czy zegarek to odpowiedni prezent? Ponadto: egzotyczne wesele w Chinach – jak się wychodzi z mąż w Państwie Środka i jak się tam ożenić? – oraz najsurowsza szkoła cyrkowa świata w Wuqaio - twardy trening dzieci na cyrkowych akrobatów.

Odcinek nr 19 - Data emisji odcinka: 22-03-2011 r.
Ruszamy dookoła świata w poszukiwaniu najbardziej widowiskowego parku rozrywki. Odwiedzamy m.in. Dubaj, USA i Australię. Dowiemy się też, jak buduje się wielki park rozrywki od podstaw: przyjrzymy się Area 47 w Oetztal w Austrii - największemu tego typu obiektowi w Europie - od projektu do otwarcia dla gości.

Odcinek nr 20 - Data emisji odcinka: 29-03-2011 r.
Fascynacja piłką nożną powszechna jest na całym świecie - jak wygląda w Peru, Francji, Brazylii, Południowej Afryce? Gdzie gra się w nią najbardziej spektakularnie? Według jakich zasad rozgrywane są najdziwniejsze mecze piłkarskie świata? Ponadto: test profesjonalnych piłek, używanych w mistrzostwach świata i próba odpowiedzi na pytanie, czy człowiek może wygrać z maszyną w piłkę?

Odcinek nr 21 - Data emisji odcinka: 05-04-2011 r.
Wielki Jumbo zaprasza na wielki test wielkich potraw: największe z największych, najcięższe z najcięższych – najgrubsza światowa liga! Kto zje największą pizzę świata? Kto podoła największemu sznyclowi? Gdzie się robi najcięższe knedle? Wszystko o jedzeniu w rozmiarze XXL.

Odcinek nr 22 - Data emisji odcinka: 12-04-2011 r.
W dzisiejszym programie sposoby pozyskiwania nieco bardziej wyszukanych smaków. Tym razem zwiedzimy miejsca w których produkty rozpoczynają swoją drogę zanim trafią na nasze stoły. Banany, suszone daktyle a nawet marynowane ośmiornice czy glony, to wszystko czeka na nas w sklepach. A czy wiemy skąd pochodzą te przysmaki?

Odcinek nr 23 - Data emisji odcinka: 19-04-2011 r.
Dziś pokażemy wam wynalazki na widok których możecie powiedzieć że są śmiechu warte albo uznać że przecież każdy ma jakąś pasję i nie nam to oceniać. W programie zobaczycie najdłuższą szminkę świata czy toster wystrzeliwujący tosty do góry a przed nami grupa najbardziej zwariowanych wynalazców na świecie.

Odcinek nr 24 - Data emisji odcinka: 26-04-2011 r.
Co kraj to obyczaj i inny sport narodowy. My kochamy piłkę nożną ale niestety piłka nożna nie kocha nas dlatego dziś damy jej spokój. Nie pokażemy w dzisiejszym programie m.in. boksu z Tajlandii bo jest zbyt brutalny ale pokażemy inny sport który można by określić jako siatkonoga. W dzisiejszym programie także inne szalone dyscypliny sportowe z odległych krajów.

Odcinek nr 25 - Data emisji odcinka: 03-05-2011 r.
W dzisiejszym Galileo Extra zabieramy was na wycieczkę po zakładach karnych gdzie podobno jest lepiej niż w pracy: dostajesz trzy posiłki dziennie a w pracy masz tylko jeden i w dodatku musisz za niego zapłacić. Przepełnione cele, buty bez sznurowadeł i plastikowe sztućce w perspektywie kilku lat za kratkami nie są niczym czego warto zazdrościć...

Odcinek nr 26 - Data emisji odcinka: 10-05-2011 r.
Czas to pieniądz i warto o tym pamiętać zwłaszcza kiedy się stoi w gigantycznym korku. Według najnowszych badań Polacy tracą rocznie na staniu w korkach 3 tysiące złotych. To tylko trochę mniej niż wynosi średnia krajowa. Pod tym względem najgorzej jest w Warszawie i we Wrocławiu a najlepiej w Katowicach gdzie ruch tranzytowy omija centrum. Która z metod poruszania się po mieście zjada najmniej czasu?

Odcinek nr 27 - Data emisji odcinka: 17-05-2011 r.
W dzisiejszym Galileo Extra będzie bardzo sportowo. W oczekiwaniu na kolejną śnieżną zimę pokażemy Wam kilka zimowych dyscyplin. Przygotujcie się dzisiaj na hokej, na kajakarstwo i na motocyklowe wyścigi z tym że hokej będzie pod lodem, kajakarstwo na śniegu a motocykle będą bardzo, bardzo małe.

Odcinek nr 28 - Data emisji odcinka: 24-05-2011 r.
5 złotych za litr benzyny? Dziękuję, nie tankuję... Dziś w Galileo Extra jak radzić sobie w czasach astronomicznych cen paliw. Jeździć ekonomiczniej czy może przesiąść się z samochodu na skuter?. Sprawdzimy to a przed ekran zapraszamy wszystkich zmotoryzowanych, także tych, na których podwyżki cen benzyny nie robią wrażenia bo i tak zawsze tankują za "stówę".

Odcinek nr 29 - Data emisji odcinka: 31-05-2011 r.
Pieniądze kiedy je masz nie znajdziesz nic w sklepie co by ci się podobało ale kiedy ich nie masz wtedy jest tyle pięknych rzeczy do kupienia. W dzisiejszym programie sprawdzimy jaki magiczny wpływ na nasze głowy mają magiczne słowa: gratis czy promocja oraz czy dajemy się manipulować wszechobecnej reklamie.

Odcinek nr 30 - Data emisji odcinka: 07-06-2011 r.
Zapraszamy na wycieczkę po najdziwniejszych osiedlach świata bo trzeba kupić dom żeby mieć co w życiu spłacać, tak żartują sobie ci ktorzy wzięli kredyty hipoteczne i spłacają własne M2 przez 30 lat. W dzisiejszym Galileo Extra wycieczka po osiedlu dla ludzi o niewielkim wzroście, mieszkania na wyspach z trzciny oraz raj dla emerytów.

Odcinek nr 31 - Data emisji odcinka: 14-06-2011 r.
Czy to na lądzie czy na wodzie wszędzie potrzebne są współczesne ogromne maszyny które ułatwiają transport i my tym maszynom przyjrzymy się dziś z bardzo bliska.

Odcinek nr 32 - Data emisji odcinka: 30-08-2011 r.
Seks, miłość, kłótnie małżeńskie to była ogromna część życia ludzi chociażby w starożytnym Egipcie a przy tym kraj faraonów słynął z bardzo odważnego podejścia do miłości fizycznej. Dziś pokażemy wam jak wyglądała miłość w starożytnym Egipcie ale także przeniesiemy się do wieku osiemnastego i przyjrzymy się życiu Casanovy.

Odcinek nr 33 - Data emisji odcinka: 06-09-2011 r.
Widzowie dowiedzą się, jak jadano w dawnych czasach. Poznają kuchnię ludzi średniowiecza i renesansu oraz czym różniło się menu XIX wieku od obecnie przyrządzanych potraw.

Odcinek nr 34 - Data emisji odcinka: 13-09-2011 r.
Autorzy sprawdzają, który samochód jest bardziej wytrzymały: mercedes klasy S, volvo kombi, czy fiat panda. Następnie testują, co potrafią katapulty. Zastanawiają się również, czy każdy człowiek może przejąć stery i bezpiecznie wylądować samolotem w przypadku niedyspozycji pilota.

Odcinek nr 35 - Data emisji odcinka: 20-09-2011 r.
Tym razem Jumbo Schreiner - specjalny reporter programu prowadzonego przez Agnieszkę Kołodziejską i Pawła Truszczyńskiego - wyrusza w świat, by poznać tajniki funkcjonowania restauracji określanych jako "płacisz raz - jesz do syta". Sprawdza czy takie rozwiązanie jest korzystne dla lokalu. Próbuje również dowiedzieć się, czy jedzenie serwowane w tego typu restauracjach jest świeże.

Odcinek nr 36 - Data emisji odcinka: 27-09-2011 r.
Reporterzy programu prowadzonego przez Agnieszkę Kołodziejską i Pawła Truszczyńskiego udają się do najzimniejszej osady świata, by przeprowadzić kilka eksperymentów. Pytają, jak mieszkańcy wioski położonej na krańcach Azji radzą sobie z ekstremalnym zimnem. Sprawdzają także, czy woda wylana ze szklanki zdąży zamarznąć przed dotarciem na ziemię oraz czy przeżycie nocy poza domem jest w takich warunkach możliwe.

Odcinek nr 37 - Data emisji odcinka: 04-10-2011 r.
W jednej z ostatnich tradycyjnych fabryk samochodowych w Detroit, kolebce amerykańskiej motoryzacji, powstaje od 1992 roku niezwykły samochód sportowy - Dodge Viper. Składany ręcznie przez kilkudziesięcioosobową załogę, stanowi ostatni relikt chlubnej samochodowej przeszłości legendarnej fabryki Connor Plant Assembly. 600-konny silnik, tradycyjna rama i niezwykła precyzja wykonania to szczególne atuty tego pożądanego na całym świecie auta. Widzowie dowiedzą się, jak powstaje słynna "żmija".

Odcinek nr 38 - Data emisji odcinka: 11-10-2011 r.
Prowadzący program Agnieszka Kołodziejska i Paweł Truszczyński przybliżają widzom historię jednego z podstawowych sprzętów używanych przez człowieka. Sprawdzają, jak na przestrzeni wieków zmieniała się konstrukcja toalety. Okazuje się, że jeszcze do niedawna jej skonstruowanie sprawiało sporo trudności. Reporterzy dociekają, jak wyglądały toalety w średniowieczu i zastanawiają się, z jakich ubikacji będziemy korzystać w przyszłości.

Odcinek nr 39 - Data emisji odcinka: 18-10-2011 r.
Twórcy programu zgłębiają tajemnice ludzkiego mózgu i dokonują przeglądu teorii naukowych dotyczących jego funkcjonowania. Badacze nie są zgodni co do jego możliwości. Nie zostało również jednoznacznie stwierdzone, skąd biorą się indywidualne zdolności intelektualne. Dziennikarze próbują dowiedzieć się, jak funkcjonuje mózg arcymistrza szachowego i odpowiedzieć na pytanie, czy da się wychować geniusza.

Odcinek nr 40 - Data emisji odcinka: 25-10-2011 r.
Odcinek poświęcony problemom, z jakimi borykają się na co dzień największe metropolie świata. Do miast tych zjeżdżają miliony ludzi pragnących rozwijać się i osiągnąć sukces. Już sama organizacja transportu miejskiego stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Reporterzy sprawdzają to na przykładzie jednej z największych aglomeracji - Nowego Jorku.

Odcinek nr 41 - Data emisji odcinka: 01-11-2011 r.
W dzisiejszym odcinku zapraszamy na budowę stadionu do Niemiec. Obiekt jest co prawda mniejszy niż nasz Stadion Narodowy w Warszawie ale tempo prac jest naprawdę imponujące. Przed nami budowlany skok w wykonaniu naszych zachodnich sąsiadów. Zobaczymy także budowę największego parku termalnego w Europie.

Odcinek nr 42 - Data emisji odcinka: 08-11-2011 r.
W dzisiejszym odcinku Galileo Extra pokażemy wam jaki luksus możecie sobie zafundować jeśli macie na zbyciu jakieś kilkanaście tysięcy euro. Posłużymy się przykładem luksusowej przyczepy, kuchni i łazienki, przeznaczonym tylko dla najbogatszych klientów.

Odcinek nr 43 - Data emisji odcinka: 15-11-2011 r.
Śmiech to prawdopodobnie najbardziej pozytywna reakcja łańcuchowa na świecie i całe szczęście że śmiech jest zaraźliwy. Umiejętność rozśmieszania ludzi bywa nieoceniona na przykład u cioci na imieninach kiedy skończą się tematy do rozmowy. "Śmiech to zdrowie" mawiały już nasz prababcie ale dopiero niedawno śmiechem zajęli się naukowcy i od razu udowodnili że oglądanie komedii bardzo dobrze wpływa na nasze serce.

Odcinek nr 44 - Data emisji odcinka: 22-11-2011 r.
Dziś wybierzemy się w podróż w czasie aby sprawdzić jak żyli ci którzy nie załapali się na to by na dworze króla Artura zasiąść przy okrągłym stole. Pokażemy wam w dzisiejszym Galileo ówczesną modę, pożywienie oraz leczenie.

Odcinek nr 45 - Data emisji odcinka: 29-11-2011 r.
Komunikacja w Bombaju
Twórcy programu nadal przyglądają się problemom, z jakimi borykają się mieszkańcy i władze największych metropolii świata. Tym razem sprawdzają, jak wygląda komunikacja w Bombaju. Badają, czy miliony mieszkańców jednego z największych miast Indii, mogą na co dzień swobodnie się przemieszczać.
.
Odcinek nr 46 - Data emisji odcinka: 06-12-2011 r.
Jack Daniel's
Polacy ostatnio coraz częściej i chętniej sięgają po whiskey. Może już więc najwyższy czas żeby poznać historię Jacka Danielsa. Odbędziemy podróż do korzeni tej whiskey oraz zobaczymy jej współczesną produkcję.
.
Odcinek nr 47 - Data emisji odcinka: 13-12-2011 r.
Kulisy codzienności: Golarki
Niezwykła historia zwyczajnych rzeczy codziennego użytku. Tym razem przyglądamy się ewolucji przyrządów i sposobów golenia się. Historia i współczesność - epokowe wynalazki i rozwiązania. Niezwykła podróż po zwyczajnych aspektach codziennego życia.
.
Odcinek nr 48 - Data emisji odcinka: 20-12-2011 r.
Centrum Handlowe: Dubai Mega Mall
Widzowie mają okazję poznać kulisy powstania największego na świecie centrum handlowego. Zobaczą, jak wyglądał jego projekt oraz z jakimi trudnościami musieli zmierzyć się wykonawcy Dubai Mega Mall podczas jego realizacji.
.
Odcinek nr 49 - Data emisji odcinka: 06-03-2012 r.
Najdziwniejsze domy na ziemi
W dzisiejszym odcinku udamy się na wycieczkę po najdziwniejszych domach na ziemi. Przekonamy się, że naprawdę szkoda życia na mieszkanie w złym miejscu. Trzy pokoje w bloku, domek jednorodzinny a może kawalerka - ciasna ale własna - takich rzeczy dziś wam nie pokażemy... ale naprawdę można żyć inaczej. Niestety większość z nas tego nie zauważa i nie ma pojęcia jak mieszkają ludzi obok nas.
.
Odcinek nr 50 - Data emisji odcinka: 13-03-2012 r.
Luksusowe usługi
Autorzy przedstawiają luksusowe usługi dla osób o zasobnych portfelach i niecodziennych wymaganiach. Wśród przykładów widzowie zobaczą m.in. luksusową myjnię samochodową ze Szwajcarii, najlepszego szewca z Londynu, ekskluzywnego krawca z Saville Road, u którego klienci zamawiają rzeczy unikatowe i niezwykle drogie.
.
Odcinek nr 51 - Data emisji odcinka: 20-03-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Luksusowe Hotele
W dzisiejszym Galileo Extra zapraszamy was do hoteli w Bangkoku i na Wyspach Kanaryjskich. Dobry hotel to takie miejsce w którym każdy pragnie się zatrzymać. Zawsze wszystko jest świeże i czyste no i nie trzeba po sobie sprzątać. Odwiedzimy dziś hotel w Bangkoku który jest nie tylko "dobry" bo to miasto kontrastów z jednej strony biedne osiedla i ludzie a z drugiej luksusowe biurowce i hotele. Na koniec odwiedzimy jeden z hoteli na plaży jednej z Wysp Kanaryjskich gdzie turyści mają zawsze cudowne wakacje.
.
Odcinek nr 52 - Data emisji odcinka: 27-03-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Tablety dotykowe i e-booki
Twórcy programu testują najnowsze technologie. Sprawdzają, które czytniki e-booków są najlepsze i szukają alternatywy dla tabletu dotykowego. Przy okazji przeprowadzają badanie higieny takich urządzeń. Prezentują również nowe funkcje, w które wyposażone są najnowsze telewizory.
.
Odcinek nr 53 - Data emisji odcinka: 03-04-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Triki i eksperymenty z ludzką naturą
Prowadzący demaskują psychologiczne triki i eksperymenty z ludzką naturą. Pokazują, jak zachowujemy się wobec gratisów, czemu mundur wywołuje respekt, a także jak wielką siłę ma uśmiech. Uświadamiają nam, jak łatwo można manipulować ludzkimi zmysłami.
.
Odcinek nr 54 - Data emisji odcinka: 10-04-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Wytrzymałość drewna i folii
Twórcy programu przeprowadzają niecodzienne eksperymenty. Testują wytrzymałość drewna i folii bąbelkowej oraz spektakularnie holują samochody. Reporterzy zrobią wszystko to, czego sami baliśmy się sprawdzić.
.
Odcinek nr 55 - Data emisji odcinka: 17-04-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Plemię Himba i potomkowie Łowców Głów
Dziś odwiedzamy plemiona, które tu w Europie powszechnie uważamy za dzikie. Na początek zabierzemy was na wycieczkę do Południowo-Zachodniej Afryki a konkretnie do Namibii gdzie żyje i mieszka koczownicze plemię Himba którego głównym pożywieniem jest mleko i kaszka z ziarna kukurydzy.
W drugiej części programu Borneo, trzecia co do wielkości wyspa na świecie, gdzie w tropikalnych lasach żyją potomkowie słynnych Łowców Głów których codzienne życie odkrywa wysłannik Galileo Extra.
.
Odcinek nr 56 - Data emisji odcinka: 24-04-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Trzy niezwykłe osoby
Przedstawiamy trzy niezwykłe osoby, każdą z nich coś wyróżnia i nie w sposób przejść obok nich obojętnie. Pierwszą z tych osób jest Rabin i jak wiadomo jest to funkcja bardzo ważna w Judaiźmie i żeby nim zostać trzeba uczyć się kilkanaście lat. Drugą osobą jest Nina, która cierpi na dyskalkulię, czyli zaburzenie zdolności matematycznych i podobne problemy ma aż 6 procent ludzi na całym świecie. Trzecią osobą jest lekarz kardiochirurg czyli nieprzespane noce, sypianie z komórką pod poduszką, ciągły stres i ciągłe dokształcanie się to ich chleb powszedni - ale nie narzekają.
.
Odcinek nr 57 - Data emisji odcinka: 01-05-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Dwa sposoby na wolny czas
Każde miasto ma swoje mega centrum handlowe. Okazuje się, że jest to także sposób na spędzanie weekendów nie tylko przez Polaków. W dzisiejszym programie zajrzymy do KaDeWe, niemieckiego centrum z tradycjami będącego jednym z największych w Europie.
Drugim sposobem spędzania czasu jest wizyta w nietypowym muzeum gdzie zajrzymy do piwnic Muzeum Narodowego w Monachium, które oferuje tyle atrakcji, że musimy zabrać ze sobą sporo wolnego czasu.
.
Odcinek nr 58 - Data emisji odcinka: 08-05-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Zagadki umysłu: urodzony geniusz
Twórcy programu sprawdzają, czym charakteryzuje się mózg geniusza. Badają skąd biorą się wyjątkowe zdolności. Zdradzają mniej utalentowanym widzom, jak wygląda życie osób o ponadprzeciętnych umiejętnościach. Sprawdzają też, czy genialne dzieci mogą liczyć na normalne dzieciństwo.
.
Odcinek nr 59 - Data emisji odcinka: 15-05-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Zagadki umysłu: przypadkowy geniusz
Dziś mówić będziemy o wyjątkowych ludziach naznaczonych geniuszem. Wielki talent i niezwykłe umiejętności to często domena ludzi nie rozumianych a czasem mających problemy w życiu codziennym. Opowiemy wam o nich dziś i to na poważnie.
.
Odcinek nr 60 - Data emisji odcinka: 22-05-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Człowiek kontra maszyna
Dziś w Galileo Extra zapraszamy na pojedynek człowiek kontra maszyna. Żyjemy w czasach w których maszyny większość rzeczy mogą zrobić za nas a my możemy oddać się lenistwu.
Czasami te maszyny są od nas bardziej skuteczniejsze a to już zagraża naszej pozycji i być może będziemy musieli pogodzić się z bezrobociem.
.
Odcinek nr 61 - Data emisji odcinka: 29-05-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
"Nie śpij bo cię okradną", "Wyśpisz się w trumnie", "Długi sen to krótkie życie" - Takie powiedzonka można by mnożyć ale dzisiejszy odcinek sprawi, że w jego czasie na pewno nie zaśniecie.
.
Odcinek nr 62 - Data emisji odcinka: 05-06-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Egzotyczne szlaki
Jak bardzo egzotyczne potrafią być drogi? Skąd się wzięła ryba Panga? Z jak daleka i w jaki sposób trafia do Europy? Skąd się biorą jagody Accai? I dlaczego tak trudno jest się przebić przez ulice San Paulo, zanim trafi się do celu.
.
Odcinek nr 63 - Data emisji odcinka: 12-06-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Ekstremalne miejsca pracy
Twórcy programu odwiedzają największe miejsca pracy na świecie. Sprawdzają m.in. jak wygląda dzień z życia pracownika największego wielopiętrowego warsztatu samochodowego Europy i jak przebiega praca w ogromnym sklepie meblowym.
.
Odcinek nr 64 - Data emisji odcinka: 19-06-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Szybkość reagowania
Twórcy odcinka przygotowali kilka ekstremalnych prób. Sprawdzają m.in. czy refleks jest cechą wrodzoną, czy też można się go nauczyć. Obserwują pojedynek człowieka ze zwierzęciem, by przekonać się, kto jest lepszy. Zapraszają również mistrzów czterech największych sztuk walki do wzięcia udziału w nietypowym eksperymencie.
.
Odcinek nr 65 - Data emisji odcinka: 03-09-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Przygotowania do lotu samolotami pasażerskimi
Kamery towarzyszą w przygotowaniach do lotu samolotami pasażerskimi. Obserwują pracę członków załogi, ekipy technicznej, bagażowych a także osób koordynujących loty. Odwiedzają zarówno samoloty tanich linii, jak i luksusowe odrzutowce, oferujące prywatne łazienki i pokoje sypialne.
.
Odcinek nr 66 - Data emisji odcinka: 10-09-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Przeszczepy i ratowanie życia człowieka
W odcinku historia skomplikowanego procesu przeszczepu nerki, który może uratować życie Ivany. Zobaczymy także, jak działa kosztujący 160 tysięcy euro wózek, który pozwala transportować śmigłowcem umierające z powodu niewydolności płuc noworodki. Reporterzy towarzyszą również pilotom podczas 24-godzinnego dyżuru na pokładzie helikoptera pogotowia ratunkowego.
.
Odcinek nr 67 - Data emisji odcinka: 17-09-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Miłość do samochodów na czterech kółkach
Mężczyźni nie mają problemów z mówieniem o miłości pod warunkiem że dotyczy to ich miłości do samochodów, motocykli albo do piłki nożnej. Miłość do samochodów jest stała a do kobiet ulotna dlatego dziś w Galileo Extra skoncentrujemy się na czterech kółkach bo człowiek po to wymyślił samochód aby wygodnie siedzieć stojąc w korkach.
.
Odcinek nr 68 - Data emisji odcinka: 24-09-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Ekologiczne ubrania i owoce oraz czym czyścić zęby
Twórcy programu przyglądają się bioproduktom i sprawdzają na ile naprawdę są przyjazne środowisku. Odwiedzają producentów ekologicznych ubrań, by dowiedzieć się, skąd biorą materiały. Reporterzy testują owoce, opatrzone naklejką z napisem BIO i porównują je ze zwykłymi. Kamery odwiedzają Nowy Jork i żyjących tam współczesnych neandertalczyków, którzy chodzą boso i jedzą surowe mięso. W odcinku również sprawdzian skuteczności alternatywnych metod mycia zębów.
.
Odcinek nr 69 - Data emisji odcinka: 01-10-2012 r. - Zrzucik odcinka T U T A J
Luksusowe przedmioty
Zwykle luksusowe przedmioty są robione ręcznie, pod względem precyzji żadna maszyna nie zastąpi przecież człowieka. Zegarki, meble, torebki, pióra wieczne. Ktoś komu marzy się jednak taki luksus musi uzbroić się w cierpliwość bo żeby wykonać coś takiego nie należy zbytnio śpieszyć. Poza tym klient musi szeroko otworzyć portfel. Nie od dziś wiadomo że luksus słono kosztuje. Kosztowne są także materiały z których produkuje się przedmioty luksusowe.
.
.

Detailed information

Audio: Polish

Video format: MPEG-4 (XviD)

Audio format: MP3 2.0, 112 kbps

Total filesize: 23.58 GB


Magia Wielkiego Błękitu – Siedem kontynentów (2011) *PL* *DVDRip* *XviD* *AC3*

Interest 166.67%

Documentary


added: 2012-11-22
23:53:34

FilmWeb

Production: Polska

Genre: Dokumentalny, Przyrodniczy

Release date: 2011

Director: Dariusz Sepioło

Description

„Magia wielkiego błękitu – Siedem kontynentów” to produkcja unikalna na skalę światową. Nie powstał bowiem dotychczas dokument tak doskonale oddający piękno podwodnego świata, a w dodatku zrealizowany przez Polaka – Darka Sepioło – człowieka, któremu udało się połączyć pasję nurkowania i profesjonalną fotografię. Siedem filmowych opowieści z siedmiu kontynentów – to niezwykła podróż pokazana oczami człowieka, który potrafi przed nami odkryć wyjątkowość najpiękniejszych, h miejsc ukrytych pod powierzchnią wody. Od ławicy kilkuset barakud rozświetlonych porannym słońcem przy rafach Papui Nowej Gwinei, przez spotkanie z 4-metrowym lampartem morskim przy majestatycznych górach lodowych Antarktyki, aż po wielkie polowanie na sardynki u wybrzeży RPA – każde ujęcie, każda scena hipnotyzuje i zadziwia widza. Głębiny mórz i oceanów przyciągają ciszą i zjawiskowym pięknem, kto raz uległ ich urokowi wie, że wielki błękit działa jak magnes. Teraz i Ty możesz dostrzec magię tego świata…

Detailed information

Video codec: XviD

Resolution: 720x404

Video bitrate: 1 878 Kbps

Framerate: 25.000 fps

Audio format: AC3, 192 Kbps kbps

Frequency: 48.0 KHz

Duration: 5 godz. 15 min.

Total filesize: 4.78 GB


Było... nie minęło (2012) *PDTV*

Interest 400%

Documentary


added: 2012-02-25
00:45:53

Release date: 0

Description

 

Opis:

Program skierowany jest do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prezentuje w interesujący sposób przeróżne sensacyjne wydarzenia historyczne, poruszając najczęściej tematy mało znane i kontrowersyjne.

Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Program prowadzi: Adam Sikorski
.

Przykładowe dane techniczne odcinka:

Plik : 199 MB (199 MB), czas 0:23:44, rodzaj: AVI, 1 ścieżka(i) audio, jakość 56 %
Video : 178 MB, 1054 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 640*480 (4:3),  XVID = XVID Mpeg-4,
Audio : 20 MB, 121 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = Mpeg-1 audio Layer 3 (MP3)
.

Detailed information

Video codec: XviD

Resolution: 640x360

Video bitrate: 1040

Aspect ratio: 16:9

Framerate: 25,00

Audio format: mp3 lame

Frequency: 48000 Hz

Duration: ok. 25 minut

Total filesize: 4.29 GB


Było... nie minęło (2007-2010) *TVRip* *PDTV*

Interest 433.33%

Documentary


added: 2010-02-21
00:39:48

Release date: 0

Description

 

Opis:

Program skierowany jest do młodych widzów, chcących poszerzyć swoje historyczne zainteresowania. Prezentuje w interesujący sposób przeróżne sensacyjne wydarzenia historyczne, poruszając najczęściej tematy mało znane i kontrowersyjne.

Program prezentuje wydarzenia z historii Polski. Skierowany do młodego widza, eksploatuje najciekawszą stronę poszukiwań historycznych, porusza się w obszarze mało znanych tematów. Autorzy przedstawiają problemy prawne i etyczne środowiska poszukiwaczy-amatorów.

Program prowadzi: Adam Sikorski


Dane techniczne:

Plik : 199 MB (199 MB), czas 0:23:44, rodzaj: AVI, 1 ścieżka(i) audio, jakość 56 %
Video : 178 MB, 1054 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 640*480 (4:3),  XVID = XVID Mpeg-4,
Audio : 20 MB, 121 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = Mpeg-1 audio Layer 3 (MP3)
 

Detailed information

Total filesize: 26.69 GB


Szerokie Tory - ..... (2000-2012) *TVRip* *PDTV* *PL*

Interest 600%

Documentary


added: 2010-05-03
00:33:16

Description

   Cykl reportaży Barbary Włodarczyk pokazujących codzienne życie mieszkańców byłego ZSRR przez pryzmat zmian, jakie się tam dokonały w ciągu minionych 12 lat (reportaże były realizowane w latach 2000-2012). Autorka pragnie przedstawić nowe zjawiska i problemy, które pojawiły się wraz ze zmianami, stan demokracji i reform, warunki życia i mentalność Rosjan, hierarchię wartości, ideały poszczególnych warstw i grup społecznych. Każdy z reportaży opowiada o jednym dniu z życia wybranego bohatera, którego losy odzwierciedlają znaki czasu i przemian.

 
Polski tytuł: Szerokie Tory
Gatunek: Seria dokumentalna
Produkcja: Polska
Rok produkcji: 2002-2012
 
Kanał emisji: TVP Polonia / TVP 1 / TVP Historia
Język: Polski

 

Przykładowe dane techniczne

Plik : 199 MB (199 MB), czas 0:21:26, rodzaj: AVI, 1 ścieżka(i) audio, jakość 58 %
Video : 180 MB, 1178 Kbps, 25.0 fps, rozdz. 640*480 (4:3),  XVID = XVID Mpeg-4
Audio : 18.82 MB, 122 Kbps, 48000 Hz, 2 kanał(y), 0x55 = MPEG Layer-3

.
.
Rosja: Moskwa - Atmosfera przedwyborczej Rosji
Data emisji odcinka: 01-03-2012 r.
Kiedyś Putin bardzo jej się podobał, bo w porównaniu z Jelcynem dobrze wyglądał i nie pił. Dziś nazywa go "łobuzem i złodziejem".

Jewgienia Czirikowa jest jedną z liderek protestów opozycji w Moskwie. Ma 36 lat, 2 fakultety, filigranową posturę, niebywałą energię i wielką odwagę. Na wiecach skanduje hasło: "Rosja bez Putina", oskarża Kreml o korupcję i wyniszczanie kraju.

Na swoim blogu bez ogródek demaskuje interesy biznesmenów związanych z Władimirem Putinem. W ubiegłym roku grożono jej odebraniem dwójki dzieci za rzekome zaniedbania. Reportaż jest barwną opowieścią o Czirikowej oraz ludziach, którzy zaczęli wychodzić na protesty i krytykować Putina.

Kamera towarzyszy bohaterce w niezwykle "gorącym dniu", w którym odbywa się wielotysięczny wiec niepokornych. Jewgienia Czirikowa polemizuje ze zwolennikami Putina, przemawia na mitingu, bierze udział w marszu. Reportaż doskonale oddaje pełną emocji atmosferę przedwyborczej Rosji, pokazuje najbarwniejsze postaci protestów oraz zwolenników i przeciwników zmian.
.

Armenia - Spitak: Jeden dzień z życia ofiar trzęsienia ziemi w Spitaku
Data emisji odcinka:
01-03-2012 r.
W ormiańskim mieście Spitak w 1988 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, w którym ucierpiało wiele osób. Bohater odcinka stracił w nim najbliższych - żonę i córkę. Po 15 latach od tragedii otrzymał od państwa prowizoryczne lokum.
.
Rosja: Moskwa - Rosja po wyborach
Data emisji odcinka:
08-03-2012 r.
Takich wyborów prezydenckich jeszcze w Rosji nie było! Po raz pierwszy od wielu lat głosowanie poprzedziły masowe protesty i zaciekłe polityczne spory. Faworyt wyborów Władimir Putin wywołuje dziś skrajne emocje. Od uwielbienia - w reportażu znajdzie się m.in. relacja z sekty, która uznaje Putina za wcielenie apostoła Pawła - do żądań osadzenia go w więzieniu.

Emocje wokół osoby Putina poznamy dzięki młodej dziennikarce liberalnego radia Echo Moskwy, Oldze Byczkowej. Bohaterka doskonale zna wszystkie niuanse sytuacji w Rosji i głównych uczestników wydarzeń. Od lat dokumentuje sukcesy i porażki Putina. Kamera towarzyszyć jej będzie tuż po ogłoszeniu wyników wyborów, czyli w chwili, kiedy w radiu panuje najbardziej gorąca atmosfera.

Reportaż w żywej formie odpowie na pytanie, czy po 4 marca Rosja będzie innym państwem niż dotychczas, i czy Władimir Putin przejdzie kolejną metamorfozę.
.
.
Ukraina - Odessa: Jeden dzień z poczuciem humoru w Odessie
Data emisji odcinka:
14-03-2012 r.
Reportaż o niezwykłym kolorycie Odessy, która słynie na całym świecie z humoru i z anegdot. Wszystko dlatego, że jest to miasto wielonarodowościowe. A najlepsze dowcipy powstają zawsze z mieszaniny kultur. W Odessie ton nadaje żydowski szmonces. Dlatego - na pytania odpowiada się tam zwykle pytaniami.

Bohaterem reportażu jest Sierioża, który pracuje jako cicerone i zabawia gości w modnej restauracji "Deja vu". Nazwa i wystrój lokalu nawiązują do komedii Juliusza Machulskiego. Tak, jak w filmie - można tu poczuć klimat radzieckiej rzeczywistości końca lat dwudziestych ubiegłego wieku. Oczywiście na wesoło. Bo humor niezmiennie pozostaje głównym towarem Odessy.

Deja vu - wszystko już było. Reportaż pokazuje codzienne życie Sierioży i miasta, które mimo problemów jest tak pogodne, jak czarnomorski klimat.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia popa prawosławnego na Ukrainie
Data emisji odcinka:
16-03-2012 r.
W kolejnym odcinku cyklu reportaży o codziennym życiu w krajach byłego Związku Radzieckiego spotkanie z ojcem Aleksandrem - duchownym Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, podlegającej Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Ojciec Aleksander ma 50 lat. Jego parafia leży 30 kilometrów od Kijowa. Jest to mała wioska. Ojciec Aleksander ma żonę i pięcioro dzieci bo prawosławni kapłani nie muszą żyć w celibacie.
.
.
Ukraina - Odessa: Jeden dzień z życia rabina w Odessie
Data emisji odcinka:
24-03-2012 r.
W tym wydaniu spotkanie z głównym rabinem Odessy, nazywanej do niedawna "maleńkim Izraelem". Paweł Kaczka ma 33 lata, ukończył fizykę w Odessie. Bohater audycji po studiach wyemigrował razem z żoną do Izraela, potem powrócił na Ukrainę na zaproszenie odesskiej gminy żydowskiej.
.
.
Uzbekistan - Taszkient: Jeden dzień z życia wlaściciela biura podróży w Uzbekistanie
Data emisji odcinka:
30-03-2012 r.
W tym wydaniu spotkanie z Gieorgijem - właścicielem biura podróży w Uzbekistanie, który pochodzi z Gruzji, a mieszka w Taszkiencie - stolicy Uzbekistanu. Życie w tym azjatyckim i muzułmańskim kraju nie przystaje do europejskich miar.
Od rozpadu Związku Radzieckiego Uzbekistanem rządzi prezydent, który wymaga od obywateli bezwzględnego posłuszeństwa. W Uzbekistanie nie ma opozycji, a o władzach mówi się tylko dobrze lub wcale.
.
.
Rosja: Katyń: Szerokie tory na katyńskich mogiłach
Data emisji odcinka:
11-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Technologia tej zbrodni opracowana była w najmniejszych szczegółach. Strzał zawsze w tył głowy i zawsze z bliska, żeby nie marnować kul. Kaci, którzy wykonywali egzekucję żalili się, że byli tak przesiąknięci zapachem krwi, że nawet psy od nich uciekały...
O tych i  innych szczegółach mordu opowie wicedyrektor Muzeum Katyńskiego, która dokumentuje wspomnienia osób mieszkających w okolicach lasu katyńskiego. W programie znajdą się wspomnienia o szczegółach i okolicznościach zbrodni, a także o tym, w jaki sposób i dlaczego skrywano prawdę..
.
.
Rosja: Bolszaja Jelnia - Sekta wyznawców Putina
Data emisji odcinka:
12-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Są ubrane jak mniszki, dzień spędzają na modlitwach i bezgranicznie wielbią Putina. Jego oponentów uważają za wcielenie szatana. Mowa o członkiniach sekty, która czci Władimira Putina jako... kolejne wcielenia świętego Pawła. Ich siedziba znajduje się w wiosce Bolszaja Jelnia, 400 km od Moskwy. Założycielka sekty, zwana przez wyznawców matuszką Mariją, twierdzi, że prezydent powiela drogę biblijnego apostoła. Bo Paweł zanim został uczniem Chrystusa, najpierw gnębił chrześcijan. A Władimir Putin najpierw służył w KGB, a dziś "zbawia Rosję". Reportaż przedstawia sektę wyznawców Putina od środka. Główną bohaterką jest przywódczyni grupy, w przeszłości karana za oszustwa finansowe.
.
.
Ukraina: Czernichów - Jeden dzień z życia zakonnicy z klasztoru w Czernichowie na Ukrainie
Data emisji odcinka:
14-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Siostra Maria ma 22 lata pochodzi z Kijowa gdzie ukończyła szkołę średnią. Od 6 lat przebywa w prawosławnym zakonie w mieście Czernichów. Historia klasztoru sięga jedenastego wieku i jest typowa dla Ukrainy. Do rewolucji był to zakon męski. W czasach radzieckich przerobiono go na magazyny, teatr i salę gimnastyczną. Dziesięć lat temu władze niepodległej Ukrainy oddały klasztor we władanie zakonnic. Mniszki odbudowały go od podstaw. Dziś przebywa w nim 75 sióstr.
.
.
Rosja - Moskwa: Jeden dzień z życia weterynarza w Moskwie
Data emisji odcinka:
20-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Kamera towarzyszy przez jeden dzień lekarzowi pracującemu w pogotowiu weterynaryjnym w Moskwie. Denis ma 30 lat i jest weterynarzem. Pracuje w Moskwie w klinice dla bezdomnych zwierząt. Jest to przychodnia na kółkach więc taka, która sama dociera do pacjentów. Finansuje ją Międzynarodowy Fundusz Do Spraw Zwierząt. Reportaż przedstawia specyficzny stosunek Rosjan do zwierząt. Jest on miarą dojrzałości i kultury społeczeństwa.
.
.
Gruzja: Tibilisi - Policja w Gruzji - [Tbilisi]
Data emisji odcinka:
26-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Reportaż przedstawia jeden dzień z życia Nikolasa Sulashvili, który ma 29 lat, dyplom prawnika i jest Naczelnikiem Policji w Tibilisi. Kiedyś byli aroganccy i bezkarni. Wszyscy się ich bali i nienawidzili, bo przy każdej okazji trzeba było im płacić. Dziś cieszą się powszechnym zaufaniem. Mowa o gruzińskich policjantach, którzy stali się symbolem sukcesu w walce z korupcją i kryminałem.
.
.
Ukraina - Jałta: Jeden dzień z życia muzykanta z Jałty na Krymie
Data emisji odcinka:
27-04-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Wołodia ma 32 lata i z wykształcenia jest animatorem kultury. Gra i śpiewa w jednej z nadmorskich restauracji Jałty. Na Krym przyjechał ze wschodniej Ukrainy. Urzekła go krymska przyroda, góry i ciepłe morze. Od trzech lat mieszka tu na stałe i patrzy na Jałtę od środka.
.
.
Rosja: Dagestan - Dżulia z Dagestanu
Data emisji odcinka:
12-05-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Dżulia wzięła ślub w wieku 16 lat. Męża, którego wybrali jej rodzice, poznała dopiero w dniu uroczystości. W Dagestanie na Kaukazie, gdzie się wychowała, taka praktyka jest na porządku dziennym. To najbardziej przywiązana do tradycji, a jednocześnie najbiedniejsza i najbardziej niestabilna rosyjska republika. Dziewczyna ucieka stamtąd do Moskwy. Przybysze z Kaukazu nie są jednak mile widziani w stolicy. Dżulia żartuje, że ma dwa życia. W jednym jest zakładniczką biedy i tradycji, a w drugim - swojego kaukaskiego wyglądu.
.
.
Ukraina - Odessa: Jeden dzień z życia dyrektora fundacji "Droga do domu"
Data emisji odcinka:
13-05-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Reportaż z Odessy o walce z epidemią AIDS. Ukraina pod względem tempa wzrostu zakażeń HIV zajmuje dziś pierwsze miejsce w Europie. Według szacunkowych danych, liczba zarażonych AIDS sięga tam już pół miliona osób! Z tego - co najmniej kilkanaście tysięcy w Odessie - największym porcie Morza Czarnego.
  Bohaterem reportażu jest Sierioża - dyrektor Fundacji "Droga do domu". Jest to taki odeski "Marek Kotański". Jego współpracownicy docierają do grup największego ryzyka - do narkomanów i prostytutek. Rozdają im strzykawki i prezerwatywy. Wszystko po to, by zmniejszyć efekt "kuli śnieżnej", bo tempo rozprzestrzeniania się AIDS na Ukrainie grozi już powszechną epidemią nie tylko w tym państwie, ale i w całym regionie.
  Kamera towarzyszy Sierioży od rana do nocy. Jest z nim między innymi gdy spotka się z nosicielami wirusa HIV, z prostytutkami, z bezdomnymi i z narkomanami, którzy są najbardziej zagrożeni AIDS. Na Ukrainie większość nosicieli HIV zaraziła się poprzez brudne strzykawki. Sierioża doskonale rozumie problemy ludzi uzależnionych, bo w przeszłości sam brał narkotyki.
.
.
Rosja - Kaliningrad: Jeden dzień z życia kierowcy śmieciary w Kaliningradzie
Data emisji odcinka:
18-05-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Kola jest pracownikiem państwowego przedsiębiorstwa oczyszcznia w Kaliningradzie, ma 20 lat a w wolnych chwilach studiuje zaocznie na wydziale inżynierii. W pracy obcuje głównie z ludźmi najuboższymi ale zna też dobrze bogate dzielnice willowe . Kaliningrad to miasto kontrastów i to nie tylko w poziomie życia. Obok radzieckich budowli można tu zobaczyć jeszcze stare niemieckie kamienice.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia ukraińskiego milionera w Kijowie
Data emisji odcinka:
25-05-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Bohaterem odcinka jest Mikoła Iwanowicz Tałajczuk, jeden z niewielu ludzi, którzy w wolnej Ukrainie zdołali rozkręcić biznes i znacznie się wzbogacić. Na dzień dzisiejszy Tałajczuk znajduje się w czołówce wschodnich milionerów.
.
.
Ukraina - Krym: Jeden dzień z życia Tatara na Krymie
Data emisji odcinka:
01-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Tatarzy zostali wysiedleni z Krymu na zawsze. Bez prawa powrotu. Takie były historyczne decyzje Stalina.
 Riszad Nemetow jest jednym z najbogatszych Tatarów na Krymie. Ma kilka restauracji w tym na głównym deptaku Sewastopola. Hotele, firmę handlową, budowlaną i przedsiębiorstwo rolne.
 Tak jak większość Tatarów przyjechał na Krym pod koniec lat osiemdziesiątych z Uzbekistanu dokąd zesłano jego rodziców i dziadków bo Stalin oskarżył cały tatarski naród o zdradę i cały naród ukarał.
W ciągu dwóch dni wywieziono stąd 200 tysięcy Tatarów... Ich potomkowie po powrocie zaczynali od zera.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia businesswoman w Kijowie
Data emisji odcinka:
08-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Galina Łokwinowa ma 46 lat, mieszka w Kijowie, jest prezesem i współwłaścicielką trzech dużych firm agencji modelek, studia filmowego i bura organizacji imprez rozrywkowych.
Swój biznes prowadzi od siedmiu lat a jej dochody są kilkadziesiąt razy większe od innych. Zgodziła się aby sfilmować jej jeden dzień z życia.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia pseudokibiców
Data emisji odcinka:
09-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Ten odcinek przybliży widzom środowisko kibiców ukraińskiego klubu piłkarskiego Dynamo Kijów. Oglądamy je oczyma jednego z nich, 23-letniego Żeni - magistra ekonomii i jego z przywódców tzw. Żylety. "Szalikowcy" pojawili się na Ukrainie już w latach 80. , ale wtedy nikt o nich nie słyszał, bo radziecka propaganda skrzętnie ten fakt skrywała.
Odkąd zmienił się system, działają jawnie i jest ich coraz więcej, choć nie tak dużo jak w Polsce. Są na wszystkich meczach swojej drużyny. Dla jednych rozróby stanowią sposób na rozładowanie frustracji, dla innych - sens życia.
.
.
Ukraina - Dniestr: Jeden dzień z życia inspektora straży rybackiej na Ukrainie
Data emisji odcinka:
16-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Ilia ma 43 lata, pracuje w Straży Rybackiej na Ukrainie jest naczelnikiem inspekcji, która nadzoruje ujście Dniestru do Morza Czarnego. Każdego dnia inspektorzy łapią tu po kilku kłusowników.
W większości są to miejscowi, którzy stracili pracę w likwidowanych kołchozach lub fabrykach. Żeby wyżyć łamią prawo i pustoszą rzeki bo łowią "jak leci i "co leci".
.
.
Ukraina - Odessa: Jeden dzień z życia konduktorki pociągu podmiejskiego na Ukrainie
Data emisji odcinka:
22-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Jeden dzień z życia konduktorki tzw. elektryczki to pretekst, by pokazać pasażerów dojeżdżających codziennie z prowincji do pracy w jednym z najbardziej znanych ukraińskich kurortów - Odessie.
Kolejka podmiejska za wschodnią granicą to odrębny świat, który rządzi się swoimi prawami i zasadami. To nie tylko środek transportu, ale także miejsce pracy dla muzykantów, drobnych handlarzy i kieszonkowców oraz schronienie dla bezdomnych.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia mieszkanki komunałki w Kijowie
Data emisji odcinka:
29-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Historia Wiktorii Łosiewej, kobiety, która podobnie jak wiele tysięcy kijowian mieszka w tak zwanej komunałce, czyli mieszkaniu, w którym żyje kilka rodzin. Wiktoria dzieli pokój ze swoim 17-letnim synem.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia taksówkarza w Kijowie
Data emisji odcinka:
30-06-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Wadim, taksówkarz, który znalazł zatrudnienie w jednej z kijowskich korporacji, zna swoje miasto od podszewki. Razem z nim reporter poznaje Kijów widziany oczami miejscowych.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia lekarza prywatnego pogotowia ratunkowego w Kijowie
Data emisji odcinka:
06-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik
Z lekarzem prywatnego pogotowia w Kijowie poznaliśmy się zupełnie przypadkowo. Michaiło Omelczuk ma 35 lat i jest kardiologiem. Ma żonę i dwie córeczki. W prywatnej klinice pracuje od pięciu lat.
Komercyjne firmy pogotowia ratunkowego pojawiły się na Ukrainie dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych a z ich usług korzystają jedynie wybrani. Wezwanie prywatnej karetki pogotowia kosztuje więcej niż wynosi przeciętna ukraińska pensja.
.
.
Ukraina - Donieck: Jeden dzień z życia właściciela szkoły tańca w Doniecku
Data emisji odcinka:
08-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Bohaterem odcinka jest właściciel prywatnej szkoły tańca na Ukrainie, międzynarodowy sędzia i instruktor tańca towarzyskiego. Taniec to wciąż na Ukrainie elitarna rozrywka, na która mogą sobie pozwolić jedynie wybrani.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia artysty show erotycznego w Kijowie
Data emisji odcinka:
08-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Historia Aleksandra, który wraz z żoną występuje w nocnych klubach w Kijowie, prezentując erotyczno-iluzjonistyczny show własnego pomysłu. Kiedyś pracował w profesjonalnym teatrze, lecz przestało mu się to opłacać finansowo.
.
.
Rosja - Moskwa: Nocna Moskwa
Data emisji odcinka:
22-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Manicure o północy albo wizyta u notariusza o świcie. W Moskwie takie rzeczy nikogo nie dziwią, bo rosyjska stolica tętni życiem przez 24 godziny na dobę. Jest to jeden z najbardziej rzucających się w oczy znaków jej przemian. Tu o każdej porze można zrobić zakupy, wybielić zęby, popływać w basenie, oddać palto do pralni, ostrzyc się w salonie fryzjerskim, a nawet zrobić przegląd techniczny samochodu.   A wszystko dlatego, że mieszkańcy kilkunastomilionowej Moskwy coraz dłużej pracują i coraz więcej czasu tracą na dojazdy. Dlatego na życie prywatne i rozrywki zostaje im często tylko noc. Rosyjska stolica to miasto dla silnych i zdrowych.
Bohaterem reportażu jest 19-letni Kiriłł. Student biologii, który w nocy robi zdjęcia w klubach. Razem z nim odbywamy wędrówkę po nocnej Moskwie.
.
.
Rosja - Bajkał: Jeden dzień z życia rybaka i myśliwego nad Bajkałem
Data emisji odcinka:
26-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Pasjonująca wyprawa nad Bajkał - najgłębsze, najstarsze, najczystsze i najbardziej tajemnicze jezioro świata. Jego otchłań budzi lęk, bo ma ponad 1600 metrów głębokości. I lodowatą wodę. Tak przezroczystą, że widać głębię.   Bohaterem reportażu jest rybak, myśliwy i leśniczy w syberyjskiej tajdze nad Bajkałem. Kamera towarzyszy mu m. in. podczas kłusowniczego połowu ryb, spotkań z szamanem (rdzenni mieszkańcy okolic Bajkału - Buriaci do tej pory wyznają szamanizm), na polowaniu w tajdze, i w domu, gdzie trzyma prawdziwego niedźwiedzia.    Życie nad Bajkałem jest równie fascynujące, jak samo jezioro. Reportaż z Bajkału uzmysłowi widzowi różnorodność i ogrom Rosji, która postrzegana jest często jedynie przez pryzmat Moskwy.
.
.
Rosja - Moskwa: Jeden dzień z życia bojówkarza partii nacjonalistycznej
Data emisji odcinka:
26-07-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Bohaterem wydania jest mieszkaniec Moskwy, Maksym. Mężczyzna jest bojówkarzem ze skrajnie prawicowej partii nacjonalistycznej. Członkowie ugrupowania podnoszą typowo rasistowskie hasła i jawnie występują przeciwko azjatyckim czy kaukaskim imigrantom, którzy przyjeżdżają do Rosji z byłych republik radzieckich. Maksym i jego koledzy noszą insygnia przypominające swastyki i regularnie urządzają polowania na imigrantów o niesłowiańskim wyglądzie.
.
.
Rosja - Petersburg: Jeden dzień z życia lidera zespołu młodzieżowego w Petersburgu
Data emisji odcinka:
05-08-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
W tym wydaniu spotkanie z Jegorem, który jest liderem grupy Multifilmy. Ma 24 lata, ukończył studia pedagogiczne i mieszka w Petersburgu, pisze teksty, komponuje i śpiewa. Rówieśnicy Jegora to pierwsze rosyjskie pokolenie, które rozpoczęło dorosłe życie w zupełnie nowych warunkach. Dla nich Związek Radziecki jest jedynie mglistym wspomnieniem dzieciństwa.
.
.
Rosja - Kaliningrad: Jeden dzień z życia nielegalnego handlarza bursztynów w Kaliningradzie
Data emisji odcinka:
06-08-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Aleksiej ma 31 lat, jest jednym z setek nielegalnych zbieraczy bursztynu w rosyjskiej miejscowości Jantarnyj w obwodzie kaliningradzkim. Ta kilkutysięczna poniemiecka osada słynie z największych w świecie zasobów słonecznego kamienia. Kombinat Jantarnyj jest rekordzistą w wydobyciu i przetwórstwie bursztynu.
Państwowy zakład ma jednak wielu konkurentów. Wokół kopalni odkrywkowych żerują miejscowi i przyjezdni. Nielegalny handel  bursztynem jest dla wielu głównym źródłem utrzymania. By zarobić na chleb ryzykują nawet życie.
.
.
Ukraina - Kijów: Jeden dzień z życia celnika na lotnisku w Kijowie
Data emisji odcinka:
12-08-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Wołodia ma 32 lata jest celnikiem na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem. Pracuje tu od dziewięciu lat. W czasach Związku Radzieckiego, gdy kontakty z cudzoziemcami podlegały ścisłej kontroli, Urząd Celny był jedną z najbardziej upolitycznionych instytucji.
     Dziś przekraczanie granicy ukraińskiej jest dużo łatwiejsze i mniej uciążliwe niż kiedyś. To efekt liberalizacji życia i zniesienia ograniczeń w przemieszczaniu się. Część starych formalności i nawyków jednak pozostała tak jak w całym państwie.
.
.
Ukraina - Donieck: Jeden dzień z życia górnika z Doniecka
Data emisji odcinka:
19-08-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
Władimir Litwinow ma 53 lata, mieszka w Dobropolu na Ukrainie. Jest to typowe miasteczko górnicze Donbasu, jednego z największych w świecie zagłębi węgla kamiennego. Dwanaście lat temu Donbas był centrum protestów górniczych. Strajkujący żądali poprawy warunków życia i pracy. Ukraińskie kopalnie należą do najniebezpieczniejszych w świecie bo są bardzo głębokie. Większość z nich od lat nie była modernizowana.
     Wołodia jest brygadzistą górników którzy budują chodniki i przygotowują wyrobiska. Codziennie ryzykuje życie. Statystycznie na Ukrainie codziennie ginie niemal jeden górnik.
.
.
Azerbejdżan - Baku: Jeden dzień z życia muzułmańskiej kobiety w Baku
Data emisji odcinka:
25-08-2012 r. - Kliknij tutaj i zobacz zrzucik 
   Nassiba ma 24 lata jest mężatką pracuje jako reżyserka w teatrze mieszka w Baku stolicy Azerbejdżanu. Ta była Radziecka Republika nad Morzem Kaspijskim od wieków jest krajem muzułmańskim. Wyznawcy Islamu stanowią tu ponad 90% ludności. Nie jest to jednak sąsiedni Iran, gdzie kobiety muszą zakrywać twarze.
   W Baku dziewczyny ubierają się po europejsku. Na pierwszy rzut oka są równie wyzwolone jak ich rówieśnice na zachodzie. Wschodnia islamska mentalność, nie pozwala im jednak na pełną swobodę.
.
.

Detailed information

Total filesize: 13.22 GB


Superwizjer TVN (2012) *PDTV*

Interest 266.67%

Documentary


added: 2012-02-15
00:28:47

Release date: 0

Description

Gatunek: Reportaż
Produkcja: Telewizja TVN
Reżyseria: Zenon Głuszak, Magdalena Szymków, Jarosław Jabrzyk, Tomasz Błasiak, Monika Bartkowicz, Maciej Kuciel
Zdjęcia: reporterzy Superwizjera
.
Superwizjer to magazyn reporterów TVN. Na antenie od 2000 r. Autorzy programu zajmują się dziennikarstwem śledczym, pokazują korupcję władzy, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji, afery gospodarcze. Reportaże Superwizjera znalazły uznanie wśród dziennikarzy i organizacji pozarządowych: autorzy programu są laureatami licznych prestiżowych nagród.
.
.
.
Taśmy Kulikowskiego, czyli jak PZPN buduje nową siedzibę - Data emisji: 10-01-2012 r.
 
Bliski znajomy byłego sekretarza Polskiego Związku Piłki Nożnej - Zdzisława Kręciny nagrywał z nim rozmowy na ukryty w zegarku dyktafon. Chciał zebrać dowody potwierdzające korupcję w Związku. Reporterzy Superwizjera TVN poszli tym tropem szukając niejasnych powiązań, które rzutowałyby na finansowe decyzje w PZPN-ie.

Grzegorz Kulikowski jest przedsiębiorcą i działaczem sportowym, od lat związanym z PZPN. Był też dobrym znajomym Zdzisława Kręciny. Od pewnego czasu żywił przypuszczenie, że umowy na inwestycje, jakie zawierają władze Związku, są dalekie od przejrzystości. Dlatego aby zebrać na to dowody postanowił zarejestrować rozmowy z Kręciną na dyktafon ukryty w zegarku.

Wspomniane rozmowy dotyczyły jednej z ostatnich i najdroższych inwestycji PZPN-u budowy nowej siedziby Związku. Z ich treści wynika, że obaj panowie rozmawiali o korzyściach, jakie mogą odnieść dzięki zakupowi działki pod budowę. Ale nie tylko. Pojawia się też nazwisko Grzegorza Laty. Kręcina mówi: Powinniśmy się trochę z tego zrzucić na Grzesia - według Kulikowskiego Grześ to Grzegorz Lato.

Działkę zakupiono, teraz przyszedł czas na wybór wykonawcy budowy. Zgodnie z procedurą - PZPN ogłosił przetarg. Ale potem uchylił jego warunki, a na wykonawcę wybrał firmę Warbud, choć jej oferta nie spełniała niektórych kryteriów. Warbud zaoferował za to PZPN-owi, że pieniądze za budowę weźmie dopiero po jej zakończeniu. W relacji Kulikowskiego znów pojawiają się niepokojące informacje: Kręcina chodził do Laty, naciskał, że jak wygra Warbud, to coś z tego będzie.
.
.
Czy to zbrodnia seryjnego mordercy? - Data emisji: 17-01-2012 r.
 
13 lat temu, w centrum Krakowa odnaleziono szczątki ciała młodej kobiety. Nie było wątpliwości, że była ofiarą morderstwa. Do tej pory nie natrafiono na żaden trop zbrodniarza. Dziennikarze Superwizjera TVN i psychologowie kryminalni poddali analizie szczegóły mordu, co pozwoliło im nakreślić profil sprawcy.

W styczniu 1999 r. załoga jednego z rzecznych statków pływających po Wiśle w Krakowie odnalazła kawałki ludzkiej skóry wkręcone w śrubę. Tydzień później, przy tamie na rzece w centrum miasta, wyłowiono ludzką nogę. Jak wykazały oględziny - była precyzyjnie odcięta od reszty ciała. Nie było wątpliwości, że odnalezione szczątki należą do tej samej osoby, a jej oprawcą był psychopatyczny morderca.

Ofiarą była młoda studentka, Katarzyna. Wiadomo o niej, że była osobą skrytą, zamkniętą w sobie. Lubiła czytać, słuchać muzyki, w chwili zaginięcia studiowała już trzeci kierunek, a dwóch poprzednich nie ukończyła. Co się z nią działo od momentu, kiedy pewnego dnia w 1998 r. wyszła z domu na zajęcia i już więcej nie wróciła? Czy została zamordowana tego samego dnia, czy morderca ją więził? Czy znała wcześniej swojego oprawcę?

Do tej pory nie udało się natrafić na żaden trop prowadzący do mordercy. Jedyną drogą do naszkicowania jego profilu, jest analiza danych - materialnych, psychologicznych, kulturowych - jakie zebrano do tej pory w sprawie.
.
.
Polski dżihad  - Data emisji: 24-01-2012 r.
 
20 stopni mrozu. Śnieg. Środek zimy. Biwak, gdzieś w polskich górach. Dwóch młodych Polaków śpi w namiocie. To szkoła przetrwania, ale inna niż wszystkie - uczą się jak przeżyć na wojnie. Najpierw sztuka polowania i zdobywania jedzenia, potem zasady konstruowania ładunków wybuchowych. A w końcu strzelanie.

- Gdyby wybuchła wojna, to poszedłbym walczyć, ale nie za kogoś takiego - mówi młody chłopak. Ten ktoś, za kogo nie chce walczyć - to polski polityk, któremu nie ufa i którego nie szanuje. Nie jest tez zadowolony z tego jak żyje: chce uciec od biura, liczenia zer na koncie. Chce przeżyć coś wielkiego.

- Szukałem w Internecie i znalazłem - mówi inny młody Polak. - Pisaliśmy do siebie. Zeszło się nas z sześć osób, ale się wykruszyli. Zostało nas dwóch. Rozumieliśmy się. Wiedziałem, że on chce zabijać, on wiedział, czego ja chcę.

W końcu razem rozbili namiot w górach, zimą. Tam spotkali się z ludźmi, którzy jak nikt inny potrafią przetrwać w najgorszych warunkach. To kaukascy partyzanci. Walka to ich profesja. Ich żywioł.
.
.
Samotny pedofil rodziną zastępczą - Data emisji: 31-01-2012 r.
 
Nowi świadkowie w sprawie pedagoga podejrzanego o pedofilię - po emisji reportażu w "Superwizjerze" TVN odezwali się kolejni pokrzywdzeni.

Podejrzenia wobec pedagoga pojawiły się we wrześniu 2010 roku. Matka jednego z uczniów szkoły, w której pracował Cezary S., powiadomiła wicedyrektor o molestowaniu syna przez pedagoga szkolnego. Pedagogowi pozwolono spokojnie odejść z pracy. Jak się okazało - Cezary S. wkrótce potem otrzymał posadę w domu dziecka.

Po emisji reportażu Superwizjera dyrektorka szkoły została zawieszona, a do rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli trafiły skargi przeciwko byłemu pedagogowi, a także przeciwko dyrektorce i byłej wicedyrektorce szkoły.

Pedagog Cezary S. jest obecnie w areszcie i odpowiada przed sądem za molestowanie chłopca.
.
.
Lepiej siedzieć (w więzieniu) cicho niż pomagać prawu?  - Data emisji: 07-02-2012 r.
 
Czy więzień, dzięki któremu udało się ujawnić korupcję w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, ma szansę na przedterminowe zwolnienie? Dzięki informacjom Marcina P. skazane zostały trzy osoby, w tym były wicedyrektor więzienia. Mimo to wszyscy są na wolności, a on nadal przebywa za kratami.

Dzięki informacjom pochodzącym od więźnia udało się udowodnić proceder korupcyjny, w który zamieszany był były wicedyrektor Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. Reporterzy Superwizjera opierając się na tym, co opowiedział im Marcin P., recydywista (gwałt na nastoletniej dziewczynie, napady, pobicia, kradzieże, jazda pod wpływem alkoholu), mający za sobą już 11-letni pobyt za kratami, przygotowali dziennikarską prowokację. Skontaktowali się z pośrednikiem, byłym więźniem, a ten zaoferował przekazanie większej kwoty - mowa była o 50 tysiącach złotych - byłemu wicedyrektorowi więzienia. Ów miał załatwić więźniowi wyjście na zwolnienie warunkowe.

Reporterzy Superwizjera o całej sprawie powiadomili prokuraturę. Do akcji wkroczyli również funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W maju ubiegłego roku, na antenie TVN, pokazaliśmy reportaż pt. "Jak kupić wolność?", traktujący o tej historii.

A w październiku były zastępca dyrektora Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu i dwaj pośrednicy trafili na ławę oskarżonych i usłyszeli wyroki - pośrednicy po trzy lata, były wicedyrektor - trzy lata i dwa miesiące więzienia.
.
.
Historia pewnego wynalazku - Data emisji: 14-02-2012 r.
To mogło być przełomowe odkrycie. Zamiast tego wynalazca przez lata był wyśmiewany; jedynemu uczonemu, który zainteresował się jego wynalazkiem, radzono, by zakończył naukową karierę; a na koniec prace badawcze w tajemnicy prowadzono za granicą. Teraz Lucjan Łągiewka zbiera nagrody na świecie. W Polsce nie został doceniony, choć jego nazwisko jest znane od lat. Wciąż walczy o opatentowanie swojego wynalazku.
Polskie instytucje złożyły obietnice, że będą go wspierać dopiero teraz, kiedy toczy spór arbitrażowy przed Europejskim Urzędem Patentowym z prestiżowym i bogatym uniwersytetem Cambridge. Wynalazca z Kowar ma dowody, że wynalazek opatentowany i sprzedany Formule 1 przez prof. Malcolma Smitha jest bardzo podobny do jego odkrycia.

Lucjan Łągiewka od urodzenia mieszka w Kowarach na Dolnym Śląsku. Po ukończeniu liceum ożenił się, urodziły mu się dzieci. Zatrudnił się w tartaku żeby utrzymać rodzinę, jednak cały czas się uczył. Jego pasją była fizyka, przede wszystkim klasyczna mechanika. Przez lata prowadził badania, budował prototypy. Aż skonstruował urządzenie, które za pomocą wirnika pochłaniało energię powstałą przy zderzeniu. Najbardziej znanym prototypem, w którym zastosowano to innowacyjne rozwiązanie jest tzw. "zderzak Łągiewki", czyli mechaniczny transformator energii kinetycznej chroniący pojazd oraz pasażerów przed skutkami zderzeń.

Historia tego wynalazku ciągnie się od kilkudziesięciu lat i stawia w - mówiąc delikatnie - nie najlepszym świetle polskie instytucje naukowe i urzędy zajmujące się promowaniem wynalazczości. Lucjan Łągiewka usiłował swoim odkryciem zainteresować uczelnie i uczonych. Ale nie było to łatwe.
.
.

Prokuratorska statystyka - Data emisji: 21-02-2012 r.
Za ukrywanie akt stanęli przed sądem. Byli prokuratorzy z Pszczyny przez kilkanaście lat wpisywali w statystyki: "zakończone", a akta spraw chowali w szafach.
Wśród kilkuset tak "załatwionych" śledztw i dochodzeń znalazła się również sprawa Pani Ewy, której mąż zamienił dom w piekło. Wielokrotnie podczas awantur interweniowała w jej domu policja. Spisywała zeznania, przesłuchiwała, a materiały wysyłała do prokuratury. Pszczyńscy prokuratorzy nigdy nie oskarżyli jednak jej męża o znęcanie się nad rodziną. Kobieta do dziś czeka na eksmisję swego prześladowcy z mieszkania.

To tylko jedna z wstrząsających historii, które wyczytać można w schowanych w szafach aktach czterystu pięćdziesięciu postępowań prokuratorskich, których nie zakończono. Gdy kilka lat temu w Pszczynie było głośno o aferze z aktami, wszyscy sobie zadawali pytanie: jakie łapówki musieli brać prokuratorzy, że tak wielu sprawom "ukręcano łeb"? Wyjaśnienie tej zagadki okazuje się jednak zaskakująco banalne. Prokuratorzy ratowali wyniki statystyczne swojej firmy.
.
.

28-02-2012 r. - Nieznane zdjęcia ks. Jerzego Popiełuszki w filmie Religii.Tv
W dzisiejszym Superwizjerze film wyprodukowany przez Religia.Tv, nagrodzony "Brązową Szablą" na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w 2011 roku.

W filmie unikalne, jedne z ostatnich zdjęcia ks. Jerzego Popiełuszki. Ocalały one dlatego, że milicjanci niedokładnie je obejrzeli po wywołaniu. Ich autor w 1984 r. miał 12 lat i mimo młodego wieku działał w opozycji. O niezwykłych losach tych fotografii opowiada film Religii.Tv.

13 sierpnia 1984 r. podczas pobytu ks. Jerzego Popiełuszki w Gdańsku, dwunastoletni Marek Fila robił zdjęcia. Podczas ucieczki przed pacyfikującymi rejon kościoła św. Brygidy funkcjonariuszami ZOMO chłopak zgubił torbę, w której poza ulotkami była również klisza z niewywołanym, czarno-białym filmem.
.
.
06-03-2012 r. - Sanepid nadal nie ujawnia listy zakładów, do których trafiała sól drogowa

Czy poznamy pełną listę zakładów spożywczych (i wytwarzanych przez nie produktów), do których towar dostarczały firmy fałszerzy soli? Mają ją Sanepid i służby weterynaryjne, ale na razie robią wszystko, by wykaz pozostał tajny.
Sanepid i służby weterynaryjne wciąż bronią się przed ujawnieniem listy zakładów spożywczych i rozprowadzanych przez nie produktów. Tłumaczą, że jej publikacja spowodowałaby w praktyce wpisanie wyrobów tych firm na czarną listę, a przecież nie mają pewności, że w każdym z tych produktów jest sól z Anwilu i jak bardzo szkodliwa była konkretna partia takiej soli.

Zasłaniają się także wynikiem badań z laboratorium w Puławach, które analizowało próbki soli pobrane na terenie zamkniętych zakładów. Ich wyniki nie wykazały obecności rakotwórczych dioksyn i metali ciężkich.

Sól sprzedawaną jako odpad w zakładach azotowych - po przepakowaniu rozprowadzano jako jadalną do wielu firm produkujących żywność.
.
.
13-03-2012 r. - Tajemnica śmierci studenta
Reporterom Superwizjera udało się zdobyć pełną wersję raportu z ekshumacji szczątków Stanisława Pyjasa. Rozmawiali ze świadkami wydarzeń sprzed 35 lat, do których nie dotarli śledczy z IPN-u.

Śledztwo, jakie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej jest już piątym w sprawie Pyjasa. W lutym 2011 r. do mediów trafiły przecieki z raportu, zawierającego ekspertyzę biegłych lekarzy, którzy przeprowadzili sekcję ekshumowanych szczątków Pyjasa. Opisują oni rozległe wewnętrzne obrażenia jako przyczynę jego zgonu. Zdaniem ekspertów spowodować je mógł upadek z dużej wysokości.

Taką samą tezę postawili PRL-owscy prokuratorzy zaraz po śmierci Pyjasa. Wycofali się jednak z tego szybko i ostatecznie uznali, że pijany pośliznął się na posadzce, przewrócił i uderzył w głowę ze śmiertelnym skutkiem. I zakończyli śledztwo. Biegli powołani przez IPN nie potwierdzili, że Pyjas został śmiertelnie pobity, o czym od samego początku przekonani byli jego przyjaciele, którzy widzieli jego ciało w kostnicy. Wnioski raportu zbulwersowały ich.

Reporterzy Superwizjera przeprowadzili własne śledztwo w tej sprawie. Rozmawiali z kluczowymi świadkami, do których - jak się okazuje - prokuratorzy IPN-u nie dotarli. Jednym z nich jest emerytowany milicjant, wówczas pierwszy w kamienicy przy Szewskiej 7 w Krakowie, gdzie znaleziono ciało Pyjasa. Opowiada o tym, że martwy leżał twarzą do ziemi, natomiast na zdjęciach zrobionych przez śledczych - leży na plecach. Dlaczego ktoś przewrócił ciało Pyjasa? I co ułożenie zwłok mówi o przyczynie śmierci?.
.
.
20-03-2012 r. - Zarzuty za budowę Gawrona
Prokuratura rozważa pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za budowę korwety Gawron wysokiej rangi oficerów Marynarki Wojennej - ustalili dziennikarze Superwizjera.

Siedmiu ministrów obrony narodowej i cztery rządy - przez 11 lat nikt nie umiał dokończyć budowy jedynej polskiej korwety wielozadaniowej.

Wszystko dlatego, że umowa na budowanie okrętu była skonstruowana z wadami. Takie przypuszczenia ma wojskowa prokuratura okręgowa w Poznaniu, która od dwóch lat prowadzi nowe śledztwo w sprawie budowy Gawrona. I - jak dowiedzieli się dziennikarze Superwizjera - poważnie rozważa postawienie zarzutów za działanie na szkodę skarbu państwa i Marynarki Wojennej. W grę wchodzić mogą dziesiątki milionów złotych.

Informatorzy dziennikarzy twierdzą, że brak konkretów w umowie na budowę okrętu próbowano tuszować dopisywaniem kolejnych aneksów. - W ich gąszczu można wiele ukryć. Nikt nie kontrolował tego, jakie umowy zawierają zapisy. W Gawronie MON płacił stoczni za wystawiane faktury, ale nikt nie sprawdzał, co dalej dzieje się z pieniędzmi - mówią ludzie znający kulisy powstawania okrętu.
.
.
27-03-2012 r. - Białoruś: Trzy dni z matką skazanego na śmierć
Reporterka Superwizjera towarzyszyła matce Władisława Kowaliowa, jednego z dwóch skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze, w dniach, kiedy ważyły się losy jego życia.

Dwaj Białorusini - 25-letni Kowaliow i jego rówieśnik Dmitrij Konowałow zostali skazani na karę śmierci za podłożenie bomby w mińskim metrze. 11 kwietnia 2011 r. w wybuchu zginęło 15 osób, 387 zostało rannych. Obaj podejrzani zostali zatrzymani już dwa dni później. Proces przed sądem w Mińsku zakończył się 30 listopada wyrokami śmierci dla obu oskarżonych.

W ich winę nie uwierzyli Białorusini - pokazały to niezależne sondaże. Nie uwierzyła w nią nawet część rodzin ofiar zamachu. Proces był prowadzony z lekceważeniem standardów, sędziowie wyraźnie sprzyjali prokuratorom, przyjmując wszystkie ich wnioski, gdy większość wniosków obrony odrzucili. Kluczowe dla oskarżenia dowody - nagrania z kamer w metrze oraz zeznania milicjantów, którzy zatrzymali obu mężczyzn - okazały się mocno wątpliwe.

Reporterka Superwizjera pojechała na Białoruś w marcu, kiedy ważyły się losy obu skazanych. Towarzyszyła matce jednego z nich, Lubie Kowaliowej. Wszyscy czekali wtedy na decyzję prezydenta Łukaszenki, który mógł skorzystać z prawa łaski. 11 marca Luba Kowaliowa po raz ostatni widziała się z synem i po wyjściu z celi mówiła dziennikarce Superwizjera, że jest dobrej myśli. Trzy dni później Łukaszenka ogłosił, że nie ułaskawi skazanych. 17 marca obaj zostali zabici strzałami w tył głowy.
.
.
03-04-2012 r. - Gwiazda Iraku. Niezwykła kariera podpułkownika Artura K.
Artur K. - główny oskarżony w sprawie nadużyć w jednostce specjalnej Grom, to prawdopodobnie najszybciej awansujący oficer w polskim wojsku.

Za pieniądze przeznaczone na sprzęt dla komandosów kupował młodzieżowe okulary i odzież, a także damską bieliznę. Jak to się stało, że żołnierz odpowiedzialny za magazyn, przez innych żołnierzy ironicznie określany mianem "gaciowego" dostaje kolejne stopnie oficerskie szybciej niż najwyżsi rangą dowódcy? Kto stał za jego spektakularną karierą?

Jak wyglądają patologiczne mechanizmy w polskim wojsku, które napędzają karierę człowieka podejrzanego o nadużycia sięgające setek tysięcy złotych?
.
.
10-04-2012 r. - Zarabiają miliardy euro rocznie. Podrabiane papierosy specjalnością polskiej mafii - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Dziennie - należąca do mafii fabryka podrabianych papierosów - jest w stanie wyprodukować towar wart milion złotych. Po wysłaniu transportu na Zachód cena podróbek rośnie dwu, trzy, a nawet czterokrotnie.

Jedna fabryka, pracująca dla mafii, jest w stanie wyprodukować dziennie nawet 50 tys. kartonów, czyli 500 tys. paczek papierosów. Koszt wyprodukowania jednej paczki to złotówka, mafia sprzedaje ją pośrednikowi ze stuprocentowym zyskiem, czyli za dwa złote. Zysk dla przestępców to okrągły milion.

Po przemyceniu papierosów na zachód Europy - zarobek jest jeszcze większy. W Niemczech paczka podróbek kosztuje 4 euro (16 zł), w Anglii - 4 funty (20 zł). To i tak niemal o połowę mniej niż w legalnym obrocie. Na targowiskach i bazarach w Polsce paczka podróbek sprzedawana z turystycznego stolika kosztuje 6 - 7 zł. Może ją kupić każdy, nawet dziecko.
.
.
17-04-2012 r. - Samochody bardzo używane - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Reporterzy Superwizjera przez tydzień odwiedzali komisy zajmujące się handlem sprowadzanymi z Zachodu, używanymi autami. Przedstawiali się jako zwykli klienci i obejrzeli dziesiątki samochodów, sprowadzonych głównie z Niemiec.

Przy zachodniej granicy działa mnóstwo punktów, w których handlarze cofają liczniki przejechanych kilometrów w sprzedawanych samochodach. Takie warsztaty są otwarte przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Działają legalnie, bo w Polsce cofanie licznika w samochodzie nie jest przestępstwem, inaczej niż w Niemczech. Podający się za handlarzy chcących dokonać korzystnej dla siebie "korekty" przebiegu pojazdu - dziennikarze Superwizjera przekonali się jak łatwo i szybko można cofnąć licznik pojazdu. Z równą łatwością zmieniony przebieg można wpisać do książki serwisowej tak, by wszystko wyglądało na zgodne z prawdą i było praktycznie nie do wykrycia.

Zobacz metody, jakie stosują handlarze używanych samochodów, by oszukać swoich klientów.
.
.
24-04-2012 r. - Karbala znaczy kataklizm - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Prezentujemy unikalny film, który podczas walk w Karbali w 2004 roku nakręcił jeden z polskich żołnierzy. Bitwa o Karbalę - święte miasto irackich szyitów - trwała ponad dwa miesiące. Mówi się o niej, że była to największa bitwa, w której brali udział polscy żołnierze po II wojnie światowej

Unikatowe zdjęcia przeplatają się ze wstrząsającymi wspomnieniami uczestników tych walk. Niektórzy mówią o swych przeżyciach po raz pierwszy. Bitwa o Karbalę była wcześniej w polskim wojsku tematem tabu - miała to być przecież misja stabilizacyjna. Nikt nie podejrzewał, że wiosną 2004 roku Polacy będą musieli wziąć udział w walce o święte miasto.

Powstanie tak zwanej "Armii Mahdiego" rozpoczęło się krwawym zamachem w tłumie pielgrzymów, którzy przybyli do Karbali. Setki zabitych i rannych. Dla naszych żołnierzy to był pierwszy szok. Niebawem kilkudziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy, których zadaniem była obrona City Hallu, czyli siedziby lokalnych władz, znalazło się w oblężeniu. Szturm setek rebeliantów na budynek trwał trzy dni. Nasi żołnierze bronili się tak zaciekle, że armia Mahdiego musiała ustąpić. To jednak wcale nie był koniec bitwy o Karbalę...
.
.
01-05-2012 r. - Koszmar każdej kobiety - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Jakub T., skazany za gwałt w angielskim Exeter, po raz kolejny ubiega się o ułaskawienie, a w jego intencji zamawiane są dziesiątki mszy. Tymczasem dziennikarze Superwizjera dotarli do oficjalnego zapisu dźwiękowego całej rozprawy przed angielskim sądem. W najnowszym reportażu ujawniają w jaki sposób Jakub T. się bronił oraz jakie dokładnie dowody świadczyły przeciwko niemu.

Jakub T. przed sądem był spokojny i opanowany, mówił ściszonym głosem. Na pytania odpowiadał po angielsku, zdawkowo, bardzo często jedynie "tak" lub "nie".

Nad ranem 23 lipca 2006 roku w angielskim Exeter doszło do brutalnego gwałtu na 48-letniej Jane Hamilton. Ofiara przez kilka miesięcy była nieprzytomna, potem poruszała się na wózku inwalidzkim. Zmarła w 2010 roku. Lekarze nie stwierdzili bezpośredniego związku między gwałtem a jej śmiercią. Angielski sąd w Exeter uznał Jakuba T. za winnego tego brutalnego gwałtu. Jakub T. swój wyrok odbywa w Polsce. Polski sąd przystosował wyrok do naszego prawa i wymierzył mu 12 lat więzienia...
.
.
08-05-2012 r. - Zobacz jak wygląda wymiar sprawiedliwości na Białorusi - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Zostali straceni, mimo braku dowodów świadczących o ich winie: Dymitryj Konowałow i Władisław Kowaliow oskarżeni o zorganizowanie zamachu w metrze w Mińsku. Dziś w Superwizjerze druga część reportażu z Białorusi o śledztwie i dziwnych dowodach, które doprowadziły do rozstrzelania dwóch młodych mężczyzn. Pozostaje też pytanie, kto naprawdę stoi za organizacją ataku terrorystycznego w mińskim metrze.

11 kwietnia 2011 roku w metrze w Mińsku wybuchła bomba. Zginęło 15 osób, 204 zostały ranne. Już następnego dnia białoruska milicja zatrzymała dwóch 25-letnich mężczyzn. Po błyskawicznym śledztwie zostali oskarżeni - Władisław Kowaliow o niepowiadomienie władz o planowanym zamachu terrorystycznym, Dymitrij Konowałow o zdetonowanie bomby. Sąd po równie szybkim procesie skazał obu na karę śmierci bez możliwości apelacji.

Reporterka Superwizjera była na Białorusi i spędziła trzy dni razem z matką Władisława Kowaliowa. Trzy najtrudniejsze dni, kiedy prezydent Łukaszenka zdecydował, że nie skorzysta z prawa łaski i kiedy Kowaliow został rozstrzelany. Pierwszą cześć relacji z Białorusi wyemitowaliśmy w marcu: "Trzy dni z matką skazanego na śmierć". W drugiej części, którą pokażemy dziś odkryjemy kulisy śledztwa. Pokażemy, że dowody oskarżenia tak naprawdę niczego nie udowodniły, a doprowadziły dwóch młodych mężczyzn do śmierci.
.
.
15-05-2012 r. - Gdzie w Polsce neonazistom najlepiej się wiedzie? - Zrzucik zobaczysz T U T A J
W Białymstoku notuje się najwięcej aktów przemocy o podłożu rasistowskim, a nawet nazistowskim. Władze miasta bagatelizują sprawę, a efekty działań policji są żadne.
.
.
22-05-2012 r. - Hungoni, mambo i Ewa Drzyzga - Haiti i wyznawcy voodoo - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Kapłani budzącego grozę kultu pełnią funkcję lekarzy, kapłanki kończą uniwersytety, a katoliccy księża udzielają sakramentów jego wyznawcom. Niezwykły dokument z podróży, którą po Haiti, kraju nazywanym "przeklętą wyspą" odbyła Ewa Drzyzga.

"Voodoo to czarna magia, tajne rytuały i nakłuwane igłami laleczki. A uprawiający go Haitańczycy uważani są za naród skłonny do zabobonów. Na Haiti, w odróżnieniu choćby od sąsiedniej Dominikany, podróżuje niewielu turystów"-  takie jest obiegowe wyobrażenie o tym karaibskim kraju, do którego przylgnęło określenie "przeklętego".

Ewa Drzyzga wybrała się w podróż po Haiti, które z trudem odbudowuje się po wielkim trzęsieniu ziemi. Kamera zarejestrowała autentyczne ceremonie voodoo, które rzadko można obejrzeć w telewizji. Dziennikarka rozmawiała z kapłanami kultu, mającego na Haiti status religii, taki sam  jak chrześcijaństwo. Katoliccy księża jeszcze kilkadziesiąt lat temu byli inicjatorami prześladowań wyznawców voodoo. Teraz udzielają im sakramentów, bo większość haitańskich katolików jednocześnie wyznaje voodoo.
.
.
29-05-2012 r. - Jeśli mnie kochasz, nie przepraszaj - Zrzucik zobaczysz T U T A J
On większą część swego życia przesiedział w więzieniach. Ona jest prokuratorką. Poznali się podczas jednej z jego przepustek. Zakochali się w sobie. Mimo dramatycznych wydarzeń, ani ona ani on nie chcą z siebie zrezygnować.
.
.
04-09-2012 r. - Świadkowie koronni wodzą za nos prokuratorów - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Na podstawie zeznań skruszonych przestępców w aresztach lądują niewinni ludzie, w tym policjanci. Prokuratorzy często lekceważą oczywiste dowody świadczące na korzyść oskarżonych, a wierzą zeznaniom świadków koronnych, których nawet nie weryfikują. Skutkiem są złamane kariery uczciwych ludzi. I idące w setki tysięcy odszkodowania, wypłacane z naszych pieniędzy.
.
.
11-09-2012 r. - Nowe fakty w sprawie tajemniczego zaginięcia małżeństwa z Milanówka - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Dziennikarze Superwizjera odnaleźli świadka, którego zeznania rzucają nowe światło na sprawę zaginięcia małżeństwa Drzewińskich z Milanówka.
.
.
18-09-2012 r. - Miłosne rewolucje po sześćdziesiątce - Zrzucik zobaczysz T U T A J
Seks ludzi starszych jest tabu. Budzi zakłopotanie, czasem niechęć. Zgodnie ze stereotypem człowiek po 60. może co najwyżej opiekować się wnukami, spędzać czas w kościele albo w samotności odliczać dni do wypłaty emerytury. Dziennikarze Superwizjera rozmawiali jednak ze starszymi, samotnymi kobietami, które właśnie w jesieni życia pragną seksualnego spełnienia i szukają nowych partnerów.
     Miały mężów, którzy zmarli albo z którymi się rozwiodły. Teraz zostały im dzieci i wnuki. W latach swojej młodości i dojrzałości, w długoletnich związkach nie czuły się kochane, pożądane, spełnione jako kobiety. Dziś są samotne - ale także wolne. Pragną doświadczyć pełnej radości z seksu, szukają jej i potrafią z niej korzystać.
.
.
25-09-2012 r. - Nazwisko chłopczyka z Cieszyna znano już dwa miesiące po odnalezieniu ciała - Zrzucik zobaczysz  T U T A J
Już dwa miesiące po ujawnieniu zwłok chłopca odnalezionego w cieszyńskim stawie policjanci dysponowali listą 60. tysięcy dzieci, wśród których było nazwisko Szymona R. Jego nazwisko było też na pierwszym miejscu wśród 900. nieszczepionych na Śląsku dzieci. Szymon otwierał również listę 88., a potem 66. chłopców, którą stworzyli policjanci z Katowic i Cieszyna. Jednak według innego policjanta Szymon R. wtedy wciąż żył.
     W połowie czerwca cała Polska dowiedziała się, że chłopiec, którego zwłoki odnaleziono wiosną 2010 roku w stawie na obrzeżach Cieszyna to Szymon z Będzina. Rodzice po ponad dwóch latach poszukiwań zostali zatrzymani i aresztowani.  Media obiegła informacja, że do zwrotu w sprawie doszło tylko dzięki anonimowej informacji od sąsiadki, która zatelefonowała do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.  Dziennikarze Superwizjera dotarli jednak do nowych okoliczność tej sprawy.
     Wiosną 2010 r. policjanci na całym Śląsku musieli sprawdzić ponad 60 tysięcy domów, w których mieli przebywać chłopcy w wieku zbliżonym do chłopca. Ich zadaniem było sprawdzenie, czy w którymś z nich nie brakuje zameldowanego tam dziecka. Z raportów spływających do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która nadzorowała to śledztwo wynikało, że wszystkie dzieci żyją i są pod opieką rodziców.
.
.
09-10-2012 r. - Kto zarobił na pogrzebach ofiar katastrofy smoleńskiej? - Zrzucik zobaczysz  T U T A J
   Już Polska Izba Pogrzebowa oferowała bezpłatne trumny, transport zwłok oraz pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej. Jednak urzędnicy państwa wybrali prywatną firmę. Ta zakupiła trumny we Włoszech za jedną trzecią kwoty, którą dostała od wojska.
   Reporterzy Superwizjera odtworzyli przebieg wydarzeń związanych z pochówkiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Okazało się, że już 10 kwietnia przedstawiciele Polskiej Izby Pogrzebowej zaoferowali rządowi bezpłatnie: trumny dla wszystkich ofiar katastrofy, transport zwłok oraz organizację pogrzebów. Nie dostali jednak odpowiedzi.
   Rząd zlecił za to obsługę pogrzebu prywatnej firmie, która trumny dla wszystkich ofiar zamówiła we Włoszech. W dniu katastrofy firma ta nie posiadała bowiem wystarczającej liczby trumien. Zamówienie złożył Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Reporterom Superwizjera udało się ustalić, że poza trumnami z Włoch firma zajęła się także zamykaniem trumien w Moskwie i innymi usługami pogrzebowymi. Za wszystko otrzymała z budżetu państwa ponad ćwierć miliona  złotych.
.
.

Detailed information

Video codec: XviD

Resolution: 640x360 / 720x400

Video bitrate: ~1100

Aspect ratio: 16:9

Framerate: 25,00

Audio format: mp3 lame

Duration: około 25 min.

Total filesize: 5.08 GB


Galileo - program popularno-naukowy (2012) *PDTV*

Interest 333.33%

Documentary


added: 2012-03-10
00:15:16

Release date: 0

Description

Czy są pytania bez odpowiedzi? Czy są głupie pytania?
Są i jedne i drugie. Na oba rodzaje tych pytań odpowie "Galileo", jedyny program popularnonaukowy w polskiej telewizji, przybliżający największe atrakcje i tajemnice współczesnego świata.
.

Odcinki z roku 2010 znajdziesz TUTAJ   -   Odcinki z roku 2011 znajdziesz TUTAJ
 

.
Odcinek nr 262 - Data emisji odcinka: 03-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
 Tajemnice słynnego malarza Vincenta van Gogha... Dromadery i ich wyborne mleko... Gadżety na chrapanie... Najdziwniejsze hotele świata (1)...
.
Odcinek nr 263 - Data emisji odcinka: 04-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka 
Religie świata... Z iPhonem w lesie... Detox fakty i mity... Dziwne hotele świata (2)...
.
Odcinek nr 264 - Data emisji odcinka: 10-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka 
Dziwne kanony piękna (1)... Szczury w armii... Inteligentny metal... Definicja spania...
.
Odcinek nr 265 - Data emisji odcinka: 11-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Auto ze skrzynki... Tajniki uprawy imbiru... Dziwne kanony piękna (2)... Styropianowy dom...
.
Odcinek nr 266 - Data emisji odcinka: 17-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Prawidłowe czyszczenie obuwia... Klejone mięso... Radioaktywność na co dzień... Malarstwo iluzoryczne...
.
Odcinek nr 267 - Data emisji odcinka: 18-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Prawidłowe czyszczenie obuwia... Klejone mięso... Radioaktywność na co dzień... Malarstwo iluzoryczne..
.
Odcinek nr 268 - Data emisji odcinka: 24-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Złomowanie a la NATO... Los zużytej baterii... Wegetariański mistrz kuchni... W promieniach RTG...
.
Odcinek nr 269 - Data emisji odcinka: 25-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Telefoniczne aplikacje dla kierowców... Piekarnik kontra mikrofalówka... Interesująca droga uranu... Sekrety metali...
.
Odcinek nr 270 - Data emisji odcinka: 31-03-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Irytujące sytuacje codzienności... Zrób to sam: orbitalna kamera... Życie bez odpadów... Imprezowe wynalazki...
.
Odcinek nr 271 - Data emisji odcinka: 01-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Pojedynek: bawełna i poliester... Luksusowy złom... Gadżety dla agentów... Fenomeny codzienności...
.
Odcinek nr 272 - Data emisji odcinka: 07-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Komórka jako narzędzie... Inteligentni poszukiwacze wody... Największy budynek świata... Co wiemy na temat energii...
.
Odcinek nr 273 - Data emisji odcinka: 08-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Aplikacje kuchenne na telefon... Wyrób masła dawniej i dziś... Perfekcyjne przechowywanie żywności... Przedmioty codziennego użytku...
.
Odcinek nr 274 - Data emisji odcinka: 14-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Krótka historia motoryzacji... Najbrzydsze zwierzęta cz. 1... Tajskie owoce... Tajemnice działania mięśni...
.
Odcinek nr 275 - Data emisji odcinka: 15-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Test prawdziwości szwajcarskiego sera... Najbrzydsze zwierzęta cz. 2... Turystyka pogrzebowa... Tajemnice mózgu...
.
Odcinek nr 276 - Data emisji odcinka: 21-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Fotograf eksplozji... Najdziwniejsze biznesy cz. 1... Popularne pytania... Tajemnica mroźnych czekoladek...
.
Odcinek nr 277 - Data emisji odcinka: 22-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Ciekły azot... Pomoc last minute... Najdziwniejsze biznesy cz. 2... Trick na jazdę po schodach...
.
Odcinek nr 278 - Data emisji odcinka: 28-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Tworzywo sztuczne z cukru... Test kominków na etanol... Demontaż elektrowni atomowej... Dziwne zwyczaje Singapuru cz. 1...
.
Odcinek nr 279 - Data emisji odcinka: 29-04-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Bezpieczeństwo komputerowych danych... Składana kuchnia... Wszystko o próżni... Dziwne zwyczaje Singapuru cz. 2...
.
Odcinek nr 280 - Data emisji odcinka: 06-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Zabawki dla dużych chłopców cz. 1... Mistrzowie stołowych piłkarzyków... Sherlock Holmes wśród psów... Dziwne zwyczaje Ameryki cz. 1...
.
Odcinek nr 281 - Data emisji odcinka: 07-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Mity wokół kultury fizycznej... Tworzywo sztuczne z grzybów... Zabawki dla dużych chłopców cz. 2... Dziwne zwyczaje Ameryki cz. 2...
.
Odcinek nr 282 - Data emisji odcinka: 12-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
W zwolnionym tempie: sporty uliczne... Luksusowe sanki... Kraby północy... Motoryzacyjne gadżety...
.
Odcinek nr 283 - Data emisji odcinka: 13-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Przenośne gry video... Samochodowe wynalazki... Parkiet kontra panele... Podwodni drwale z Panamy cz. 1...
.
Odcinek nr 284 - Data emisji odcinka: 19-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Dlaczego gumka ściera ołówek?... Baterie kontra akumulatorki... Ekstremalne testowanie konserw... Podwodni drwale z Panamy cz. 2...
.
Odcinek nr 285 - Data emisji odcinka: 20-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Chleb biały kontra czarny... Co wiemy o technice: HD, HD Ready, Plazma?... Zautomatyzowany hotel... Przygotowanie auta do sprzedaży w godzinę...
.
Odcinek nr 286 - Data emisji odcinka: 26-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Mroczne kulisy podziemi... Ucieczka z potrzasku cz. 1... Molekularna kuchnia w Chinach... Poszukiwanie spadkobierców cz. 1...
.
Odcinek nr 287 - Data emisji odcinka: 27-05-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Poszukiwanie spadkobierców cz. 2... Zwariowane rekordy świata... Najsprytniejsze zwierzęta użytkowe... Ucieczka z potrzasku cz. 2...
.
Odcinek nr 288 - Data emisji odcinka: 02-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Ekstremalne prezenty cz. 1... Tajemnice chodników... Gigantomania cz. 1... Luksusowe drewno z odzysku...
.
Odcinek nr 289 - Data emisji odcinka: 03-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Wytrzymałość kartonowych opakowań... Tajemnicze podziemia... Ekstremalne prezenty cz. 1... Gigantomania cz. 2...
.
Odcinek nr 290 - Data emisji odcinka: 09-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Tetra Pack Sok... Dziwne desery cz. 1... Skoki narciarskie... Szkoła gigant cz. 1...
.
Odcinek nr 291 - Data emisji odcinka: 10-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Tajemnice berlińskiego metra cz. 1... Jadalne kasztany... Dziwne desery cz. 2... Szkoła gigant cz. 2...
.
Odcinek nr 292 - Data emisji odcinka: 16-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Tajemnice berlińskiego metra cz. 2... Najdziwniejsze torty cz. 1... Miniaturowe lotnisko... Meble z recyklingu cz. 1...
.
Odcinek nr 293 - Data emisji odcinka: 17-06-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Meble z recyklingu cz. 2... Najdziwniejsze torty cz. 2... Samoobrona dla kobiet... Skóra vs skóra ekologiczna...
.
Odcinek nr 294 - Data emisji odcinka: 01-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Meble z recyklingu cz. 2... Najdziwniejsze torty cz. 2... Samoobrona dla kobiet... Skóra vs skóra ekologiczna...
.
Odcinek nr 295 - Data emisji odcinka: 02-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Studzienki kanalizacyjne... Człowiek lodu... Najlepsze potrawy cz. 2... Tajemnice Mony-Lizy...
.
Odcinek nr 296 - Data emisji odcinka: 08-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Elektryczny motor... Jackie Chan... Dziwne zawody... Ryzykowny Google...
.
Odcinek nr 297 - Data emisji odcinka: 09-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Legendarna osobowość... Wirtualny supermarket... Dżakarta miasto korków... Jak działa wentylator...
.
Odcinek nr 298 - Data emisji odcinka: 15-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Kim jest cyborg?... Test szkła... Bransoletka skazańca... Masaż tajski...
.
Odcinek nr 299 - Data emisji odcinka: 16-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Koncertowy iPhone... Ubranie do zadań specjalnych... Robaki z internetu... Mega maszyny...
.
Odcinek nr 300 - Data emisji odcinka: 22-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Kredyt parmezanowy... Automaty do gry... Zakaz SMS-owania... Biblijny Eden...
.
Odcinek nr 301 - Data emisji odcinka: 23-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Historia pewnego urządzenia... Produkcja Adidasów... Niebezpieczny SPAM... Znaczenie gestów... Eden...
.
Odcinek nr 302 - Data emisji odcinka: 29-09-2012 r. - Zobacz zrzucik odcinka
Żyjące obrazy... Eksperymenty chemiczne... Elektryczny rower... Sposób na otworzenie wina...
.
.

Detailed information

Video codec: XviD

Resolution: 640x360

Video bitrate: ~1020

Aspect ratio: 16:9

Framerate: 25,00

Audio format: mp3 lame

Frequency: 48000 Hz

Duration: ok. 45 minut

Total filesize: 14.01 GB


Kazimierz Pułaski. Bohater dwóch narodów (2007) *DVBRip* *MKV*

Interest 100%

Documentary


added: 2012-11-11
22:43:01

Production: Polska

Genre: Dokument

Release date: 0

Director: Jolanta Kessler-Chojecka

Script: Jolanta Kessler-Chojecka

Cinematography: Jacek Knopp, Łukasz Starek, Marko Stojanović, Richard Adams

Description

Kazimierz Pułaski jest bardziej znany w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Są tam ulice jego imienia, kilkadziesiąt pomników, także w centrum Waszyngtonu. Amerykanie kojarzą Pułaskiego przede wszystkim jako twórcę kawalerii amerykańskiej. Jednak odegrał on dużą rolę także w historii Polski. W latach 1768-1772 był jednym z ważniejszych dowódców Konfederacji Barskiej.
Film poświęcony Kazimierzowi Pułaskiemu, pokazuje rolę, jaką odegrał on w polskiej i amerykańskiej historii, jego udział w walkach na terenie Polski i Ameryki. Film przedstawia bogaty materiał ikonograficzny na temat Pułaskiego, miejsca z nim związane m.in.: klasztor w Berdyczowie, Okopy Świętej Trójcy, klasztor na Jasnej Górze, a w USA: Brandywine, Charleston i Savannah.

Źródło: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/4222507

Detailed information

Video codec: H.264/MPEG-4 AVC

Resolution: 512 x 384

Video bitrate: 500 kb/s

Aspect ratio: 4 x 3

Framerate: 25.000 fps

Audio format: AAC, 64 kb/s stereo/VBR kbps

Frequency: 48000 Hz

Total filesize: 200.15 MB


Czterdzieści i Cztery (2008) *DVBRip* *MKV*

Interest 133.33%

Documentary


added: 2012-11-11
22:40:59

Production: Polska

Genre: Dokument

Release date: 0

Director: Mirosław Gronowski

Script: Adam Sikorski

Cinematography: Jacek Grzelak, Mariusz Kaźmierski

Description

2 stycznia 1944 roku w okolicach Sarn, Armia Czerwona po raz drugi w ciągu ostatnich 5 lat przekroczyła granice Rzeczpospolitej. Później całe rzesze rządowych historyków wmawiać będą pokoleniom, iż zdarzyło się to 7 miesięcy później kilkaset kilometrów dalej na zachód.
Dla PRL-owskiego kłamstwa historycznego rok 1944 stał się najważniejszym obszarem manipulacji. Starszym pokoleniom trudno było wmówić, że Polska zaczyna się na Bugu, Armia Czerwona to wybawicielka, a PKWN to najczystsza z demokratycznych form władzy. Jednak komuniści operowali perspektywą następnych generacji. Miano świętować 22 lipca, a zamarłe na postumentach czołgi T-34 winny wpisać się na stałe w krajobraz i świadomość Polaków.

Detailed information

Video codec: H.264/MPEG-4 AVC

Resolution: 512 x 288

Video bitrate: 482 kb/s

Aspect ratio: 16 x 9

Framerate: 25.000 fps

Audio format: AAC, 64 kb/s stereo/VBR kbps

Frequency: 48000 Hz

Duration: 51:15

Total filesize: 200.16 MB


Zwyczajny bohater (2005) *DVBRip* *MKV*

Interest 66.67%

Documentary


added: 2012-11-11
22:39:02

Production: Polska

Genre: Dokument

Release date: 0

Director: Leszek Wiśniewski

Script: Jan Tarczyński

Cinematography: Tomasz Smyk

Description

Ksiądz Ignacy Skorupka szczególnie zasłużył się podczas wojny polsko-bolszewickiej. 31 lipca 1920 roku duchowny otrzymał nominację na kapelana wojskowego. W sierpniu jego batalion wyruszył na front. W bitwie pod Ossowem ksiądz wykazał się niezwykłym bohaterstwem i poległ na polu chwały. W filmie pokazano miejsca związane z życiem kapelana Ignacego Skorupki oraz relację z jego pogrzebu. Usłyszymy również wypowiedzi historyków na temat tej szczególnej postaci w naszych dziejach.

Detailed information

Video codec: H.264/MPEG-4 AVC

Resolution: 512 x 384

Video bitrate: 585 kb/s

Aspect ratio: 4 x 3

Framerate: 25.000 fps

Audio format: AAC, 56 kb/s mono/VBR kbps

Frequency: 48000 Hz

Duration: 43:39

Total filesize: 200.26 MB

first

previous

next

last

214 pages

2140 releases

NEWS
© 2002-2019 OSiOLEK.com team
There are no files on this page, only information about them (filesize, type of compression, checksum, and so on). Note, that you can download copyrighted materials only for a backup purpose and only if you have a original version of the given files (beware, those rules may not apply in your country). Here you can read about our cookies policy.